Siklosporin A'nın rat testis dokusunda oksidatif-antioksidatif duruma etkisi ve erdostein'in koruyucu rolü
The effects of cyclosporine-A on oxidative and anti-oxidative status and the protective role of erdostein in rat testis
  1. Tez No: 340903
  2. Yazar: ZAFER SAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY HASAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Siklosporin A (CsA)'nın rat testis dokusunda oksidatif-antioksidatif duruma etkisi ve erdosteinin muhtemel koruyucu etkisi biyokimyasal ve histolojik yöntemlerle incelenmiştir. Deneyde 32 adet Wistar albino erişkin erkek sıçan kullanılmıştır. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı; Kontrol grubu (n=8), Siklosporin gurubu (n=8, 20 mg/kg/gün i.p.), Siklosporin + Erdostein (n=8, Erdostein 12 mg/kg/gün oral), ve sadece Erdostein (n=8). 10. günün sonunda hayvanlar ketamin/ksilazin anestezisi (60/5 mg her 1 kg için) ile uyutuldu. Kanatma yöntemi ile öldürülen hayvanların testisleri çıkarıldı ve ikiye bölünerek bir parçası biyokimyasal incelemeler için -80 santigrat derecede saklandı, diğer parçası ise histopatolojik incelemeler için formaldehit solüsyonunda muhafaza edildi. Testis dokusunda biyokimyasal incelemelerde; malonildialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) doku homojenatından; antioksidan enzimler olan katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaza (GSH-Px) homojenat süpernatandan; total superoksit dismutaza (SOD) etanol/kloroform ekstraktından manuel spektrofotometrik olarak çalışıldı. Histolojik incelemeler Hematoksilen-Eosin H-E boyama ile yapıldı ve ışık mikroskobu kullanıldı. Biyokimyasal sonuçlarımıza göre lipid hasarı göstergesi olan MDA, Siklo grubunda kontrol ve Erdo gruplarına kıyasla anlamlı bir şekilde artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of CsA on oxidative-antioxidative status and the protective effect of erdostein against cyclosporine-induced injury in rat testis was investigated with histological and biochemical methods. In our experiment 32 Wistar albino male rats were used. The rats were randomly divided into four groups; Control group (n=8), Cyclosporine (n=8, 20 mg/kg/day i.p.), Cyclosporine + Erdosteine (n=8, Erdosteine 12 mg/kg/day orally) and only Erdosteine (n=8). At the end of 10th day, the animals were anesthetized with ketamin/ksilazin ( 60/5 mg per kg) and testis tissues were removed and divided two parts for histological and biochemical analysis. The oxidative stress parameters such as malonildialdehit (MDA) and nitric oxid (NO) in tissue homogeneous; antioxidant enzymes such as catalaz (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) in supernatan of homogeneous; and the other antioxidant enzyme total superoksit dismutase (SOD) in ethanol/cloroform extract of homogeneous were studied. According to our biochemical results MDA, product of lipid damage, significantly increased in Cyclo group compared to Control and Erdo groups.