Parasetamol zehirlenmesi ile oluşturulan karaciğer hasarında leptinin karaciğer hasarı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of leptin on liver damage which is created by paracetamol toxicity
- Tez No: 340913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Parasetamol Zehirlenmesi İle Oluşturulan Karaciğer Hasarında Leptin?in Karaciğer Hasarı Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç. Parasetamol zehirlenmesi, acil servislerde sık olarak karşılaşılan ve ölümle sonuçlanacak kadar ciddi karaciğer hasarına neden olabilen durumdur. Tedavisi semptomatik yaklaşım ve antidot kullanımı ile yapılır. Antidot olarak N-asetilsistein (NAC) kullanılmaktadır. Fakat hastaların NAC ile tedavisinde kızarıklık, döküntü-kaşıntı, anjioödem, bronkospazm, bulantı-kusma, hipotansiyon, taşikardi ve solunum sıkıntısı gibi yan etkiler görülebilir. Bu nedenle daha az yan etki ve ölüm oranına sahip tedavi yöntemlerinin bulunması, bu sık görülen zehirlenme türünde morbidite ve mortaliteyi daha da azaltabilir. Biz çalışmamızda antioksidan ve antiinflamatuar etkileri gösterilmiş olan leptinin parasetamol toksisitesi ile oluşturulan karaciğer hasarlanması üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metot. Çalışmamızda 5 gruptan oluşan 30 adet dişi rat kullanıldı. Gruplar; I. Grup: Kontrol grubu, II. Grup: 20 µg/kg leptin verilen grup, III. Grup: 2 g/kg parasetamol verilen grup, IV. Grup: 2 g/kg parasetamol+10 µg/kg leptin verilen grup, V. Grup: 2 g/kg parasetamol+20 µg/kg leptin verilen grup. Parasetamol uygulamasından 24 saat sonra çalışma sonlandırıldı ve deney hayvanlarından alınan doku ve kan örneklerinde biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Bulgular.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the effect of leptin on liver damage which is created by paracetamol toxicity. Aim. Paracetamol poisoning is a frequently confronted intoxication in emergency departments. Severe liver damage may occur in paracetamol poisoning, also in some cases it can be resulted by death. Treatment is consists of symptomatic approach and the use of antidotes. N-acetylcysteine (NAC) is used as an antidote. But there may be side effects such as redness, rashes, irritation, angioedema, bronchospasm, nausea, vomiting, hypotension, tachycardia, and respiratory distress in treatment with NAC. So finding new treatment methods which has lower mortality and lower side effects than treatment method which is currently used may further reduce morbidity and mortality in this common type of poisoning. In this study we aimed to evaluate the effect of an antioxidant and anti-inflammatory molecule that is called leptin on liver damage which is created by paracetamol toxicity Material and methods. 30 female rats which consist of 5 groups were used in this study. Groups were; Group I: control group, Group II: the group given 20 µg/kg leptin, Group III: the group given 2 g/kg parasetamol, Group IV: the group treated 2 g/kg parasetamol+10 µg/kg leptin, Group V: the group treated 2 g/kg parasetamol+20 µg leptin. The study has been ended 24 hour after paracetamol administrations and the tissue and blood samples from rats were collected for biochemical and histopathological examinations. Results. The measurements of serum tumor necrosis factor-alpha (TNF-?), alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase levels increased in the group which is created paracetamol toxicity.