Erzurum İl merkezi 9-16 yaş grubu çocuklarda jinekomasti prevalansı
The prevalence of gynecomastia among children aged 9-16 in erzurum
- Tez No: 340912
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma ile, Erzurum il merkezindeki ilköğretim okulları ve liselerde eğitim alan 9-16 yaş arası çocuklarda jinekomasti sıklığını belirleyip, jinekomasti tespit edilen olgularda nedeninin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada, Eylül 2011- Mart 2012 tarihleri arasında Erzurum İl Merkezindeki ilköğretim okullarında ve liselerde eğitim alan 9-16 yaş arasında değişen 1710 erkek öğrencinin jinekomasti açısından taranması yapıldı. Basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen il merkezinde bulunan 11 ilköğretim okulu ve lisede çalışma gerçekleştirildi. Her okuldan örnekleme alınacak öğrenciler, yaşa göre tabakalı örneklem yöntemiyle belirlendi. Jinekomasti saptanan 106 gönüllü hastaneye davet edildi. Hastaneye başvuran 50 pubertal jinekomastili adolesan grubu çocuk ile jinekomasti saptanmayan, takvim yaşı ve puberte evresi bakımından çalışma grubuna benzer 40 sağlıklı erkek adolesanda seks steroidleri, luteinize edici hormon, folikül stimülize edici hormon, seks hormon bağlayıcı hormon, dihidroepiandrosteron sülfat, prolaktin düzeylerine bakıldı. Estradiolün testosterone oranı ve serbest androjen indeksi hesaplandı. Bunların birbirleri ile olan ve boy, takvim yaşı, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, meme disk çapları, testis volümü, cinsel gelişim evreleri ile olan ilişkileri incelendi. Bulgular: Çalışmamızda jinekomasti sıklığı %6.2 idi ve olguların yaş ortalaması 13.4 ± 1.3 yıl olarak saptandı. Olguların tamamı pubertal jinekomasti idi. Jinekomastisi olan olguların pubik kıllanma evrelerine göre dağılımları değerlendirildiğinde evre III?te 42 (%39.6) olgu ve evre IV?te 30 (%38.3) olgu ile en fazlaydı. Meme gelişimi 61?inde (%57.5) bilateral, 45?inde (%42.5) unilateraldi. Jinekomastili olguların %44.3?ünde emosyonel rahatsızlık bulunurken, %76.4?ünde jinekomastisi bulunan memesinde ağrı şikayeti vardı. Jinekomastili olgularda; total testosteron, vucüt kitle indeksi, estradiol/testosteron oranı, free androjen indeksi ve estradiol düzeyleri daha yüksek bulundu. Prolaktin düzeyleri arasında fark saptanmadı. Jinekomasti etiyopatogenezinde, VKİ?nin artışı riski arttıran bir faktör olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: It was aimed in the study to determine the frequency of gynecomastia among the children between 9 and 16 attending at first grade education and high school in Erzurum city centre and find the reasons for gynecomastia in the cases. Material and Methods: In the study, totally 1710 male students between 9 and 16 attending at first grade education and high school in Erzurum city centre were scanned from September 2011 to March 2012 for gynecomastia. The study was conducted over 11 first grade and high schools sampled randomly. Subject students were also chosen from each school using stratified sampling method and depending on age. The number of children who were diagnosed to have gynecomastia and invited to the clinic was 106. Totally 50 pubertal adolescent children with gynecomastia who admitted to clinic and 40 healthy adolescent children who were diagnosed not to have gynecomastia and at similar age with the study group were scanned for the levels of sex steroids, luteinizing hormone, follicle stimulating hormone, sex hormone binding hormone, dehydroepiandrosterone sulphate and prolactin. Estradiol testosterone rate and free androgen index were also calculated and relationship between these indicators and height, age, body weight, body mass index, breast disc diameter, volume of testis and sexual development stage. Findings: Frequency of gynecomastia was found to be 6.2% and mean age of cases was 13.4 ± 1.3 years. All of the patients were pubertal gynecomastia. When gynecomastia was evaluated according to the distribution of cases for pubic hairing stages, 42 children were at Stage III (39.6%) and 30 were at Stage IV (%38.3). Breast development was determined to be bilateral and unilateral in 61 (57.5%) and 45 (42.5%) of the subjects, respectively. The children with gynecomastia had emotional problems in the rate of 44.3 %while 76.4% of them had breast pain.It was found that in gynecomastia cases, total testosterone, VKI,estradiol/testosterone rates, FAI and estradiol levels were higher. There was no significant difference between prolactine levels. In the etiopathogenesis of gynecomastia was found to be a factor increasing risk.