Alüminyum ve alaşımlarının kaynaklanabilirliği ve bunlara uygulanan kaynak yöntemleri
  1. Tez No: 34092
  2. Yazar: ÖMER ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN YALÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
II ÖZET Bu çalışmada ilk olarak, alüminyumun genel özelliklerine ve alüminyum ve alaşımlarının sağlıklı bir şekilde tanımlanmasında en çok kullanılan gösteriliş normlarına değinilmiştir. Alüminyum ve alaşımlamın kaynağına genel bir giriş yapılarak, kaynaklanacak parçaların alaşım cinsinin saptanmasına, ilave metallere, kaynatılacak yüzeylerin temizlenmesinde kullanılan kaynak tozlarına (dekapanlara), kaynatılacak bölgeyi dış ortamın zararlı etkilerden koruyan ve arka kararlılık kazandıran koruyucu gazlara girilerek kısaca bilgi verilmiştir. Alüminyum ve alaşımlarının kaynak kabiliyeti hakkında bilgi verilerek, kaynak kabiliyetini etkileyen faktörler ve bunları önleme çarelerinden kısaca bahsedilmiştir. Alüminyum ve alaşımlarının kaynaklı birleştirmeleriyle ilgili uygulamalarında ise, kaynak yöntemlerinde kullanılacak makine, takım ve avadanlıklara, kaynaklı birleştirmelerin kaliteli yapılabilmesi için sağlıklı bir ön hazırlığın nasıl yapılacağına (kaynak ağzı, yüzeylerin temizlenmesi vb.) Kaynak sırasında uygun bir mukavemetin ve iyi bir nüfuziyetin oluşturalabilmesi için takip edilecek teknik çalışmalara girilerek bunlar hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Kaynak yöntemlerinin fonksiyonelliğinden ve ugulamalar sonucunda oluşabilecek hatalardan söz edilmiş ve bu hataları önleyebilme çareleri açıklanmıştır. Son olarak alüminyum ve alaşımlarının kaynaklı birleştirmeler sonucunda, kazanmış oldukları mukavemet değerlerinden ve bunları artırma yöntemlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT in this study, general properties and the most commonly used designation standarts of aluminium and aluminium allosys have been introduced. A general introduction to the welding of aluminim alloys has also been given in terms of determination weld metal, weld powder which cleans the welding area and protective gases which also affects the stability of the weld-arc. Meldability of aluminium and it's alloys and the factors that affect the weldability have been reviewed. in this thesis, welding methods and eguipment have also been studied in detail. The welding procedure and special precautions in order to have a sound welded constructions have also been discussed to a greater depth. A special interest has been given to the welding faults and methods to prevent the faults have also been included. in the last chapter of this thesis mechanical properties of the welds have been discussed and the methods to improve the mechanical properties have been reviewed.