Heıdenhaın kontrol üniteli kalıpçı frezelerde endüstriyel kesme kalıpları yapımı ve programlama teknikleri
  1. Tez No: 34091
  2. Yazar: MUTTALİP KILIÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
HEİDENHAİN kontrollü frezelerde kesme kalıpları zımba matris grubunun imalatı adı altında yaptığımız bu çalışma altı bölümde toplanmıştır. İlk bölümde; Kesme olayı incelenerek kesme kalıplarının tanıtımı yapılmış, özellikleri, kesme olayı, kesme kuvveti, kesme işi ve kesme boşluğu açıklanarak kalıp elemanları tanıtılmıştır. İkinci bölümde; Kesme kalıp tasarımına yönelik CAD/CAM paketleri kısaca tanıtılmış CAD paketlerinde, bulunan standart kalıp elemanları kütüphane programı tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; Kesme kalıpları elemanlarından zımba ve matris profilleri için parça programlama teknikleri incelenerek CAM ile ilgili konular açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; HEİDENHAİN üniteli kalıpçı frezelerde programlama teknikleri anlatılmış ve karmaşık profili zımba matris gruplarının işlenmesindeki kolaylıklar anlatılmıştır. Parametrik parça programlama ile ilgili programlama komutları, çevrimler, eğrisel profil oluşturma fonksiyonları tanıtılmıştır. Yapılan çalışmada tolerans ve takım telafisi için yeni bir yöntem teklif edilmiştir. Bu yöntemde takım telafisi ile birlikte takım tanımlamada radyüs ilişkisi kurulmuştur. Beşinci bölümde; Motor egzos kapağı conta kalıbı yapımı için örnek bir tasarım sunulmuştur. Kalıbın yapımında kullanılan, zımba ve matris grubu incelenmiştir. Çalışmada CAD paketi ile şekillendirilmiş ve CAM paketiyle takım yolu modellenmiştir. Oluşturulan program tezgaha aktarılarak deneme çalışmaları yapılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise; Kesme kalıbı imalatında izlenen yöntemler, karşılaşılan sorunlar açıklanmış ve öneriler sunulmuş.
Özet (Çeviri)
The study called the manufacturing of the and punch of shearing mold by means of HAIDENHAIN controlled milling machines consists of six different section. In the first section, mechanism of the shearing is investigated and explained in detail. In the second section, the CAD/CAM softwares related to the shearing are presented and then the library files recording to the standart parts of shearing mold are explained. In the third section, die and punch profiles are explained by the Computer Aided Manufacturing techniques. In the fourth section, programming techniques for the HEIDENHAIN Controlled Milling machines and the adventages of then during the production of die and punch of shering mold that have comlex geometrical shapes are pointed out. The programming commands related to parametric pogrammings, cycles, and the function for curved profiles are presented. In the study a new technique is suggested for tolerance and tool compensation in this techniques, during tool description, the relation between tool compensation and radius are provided. In the fifth section, a new design for motor exhaust cover gasket is presented. Punch and matrice grub user for the mold as investigated in this example, the design is perared by CAD and then tool path is obtained by means of CAM machine is transfered and then tried. In the last section, the processes for the shearing mold design and manufacturing are explained and then the difficulties during these process are declared. The recommendations for solving these problems are also available in this section. IV