Alüminyum alaşımlarının frezelenmesinde kesme parametrelerinin ve soğutma şartlarının işlenebilirliğe etkisinin incelenmesi
Investigation of cutting parameters and cooling conditions' effects on the machinability in the milling of aluminum alloys
  1. Tez No: 424272
  2. Yazar: SERHAT FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT PİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İyi korozyon/yorulma direnci, yüksek dayanım/ağırlık oranı ve kolay imalat gibi özelliklere sahip alüminyum alaşımları otomotiv, denizcilik ve havacılık sektörlerinde artan bir popülariteye sahiptir. Bu sebeple bunlara ait işlenebilirlik ve kaynaklanabilirlik çalışmaları önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Al 5083-H36 alüminyum alaşımının sementit karbür parmak freze kesici takımla frezelenmesinde vorteks tüp ve normal soğutma şartlarında yüzey pürüzlülüğü ve çapaklanma kalite karakteristikleri Taguchi metodu ile araştırılmıştır. Buna göre kesme hızı, ilerleme oranı, eksenel/radyal talaş derinliği, uç yarıçapı faktörlerinin farklı seviyelerinde L16 Ortogonal dizi esas alınarak gerçekleştirilen deney sonuçları sinyal gürültü oranı, varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, normal ve vorteks tüplü soğutma için faktörlerin yüzey pürüzlülüğü ve çapaklanma üzerindeki etkileri belirlenmiş ve sistemin optimizasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminium alloys, with the advantages of good corrosion and fatigue resistance, high strength to weight ratio and ease of fabrication, are increasing their popularity in automotive, marine and aircraft industries. Thus, the weldability and machinability studies are becoming increasingly important. In this study, in the milling of Al 5083-H36 aluminium alloy with cemented carbide end mill , surface roughness and burring quality characteristics are investigated via Taguchi method. Consequently, The results of the experiments which are, conducted based on L16 ortogonal array in the different levels of cutting speed, feed rate, axial/radial dept of cut, tool nose radius, are assessed though analyses of variance and signal to noise ratio. As a result, for the cooling with vortex tube and classical method, effects of the factors on the surface roughness and burring are determined, and optimization of the system is achieved successfully