Ankilozan spondilitli hastalarda inspiratuvar solunum egzersizlerinin etkinliği
Effectiveness of inspiratory muscle exercise in patients with ankylosing spondilitis
  1. Tez No: 340929
  2. Yazar: ENDER SALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankilozan Spondilit (AS) tanılı hastalarda inspiratuvar solunum egzersizlerinin etkinliğini ve konvansiyonel solunum egzersizlerine üstünlüğü olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD polikliniklerinde modifiye New York kriterleri? ne göre AS tanısı almış ve fizik tedavi amacıyla yatış verilmiş 40 hasta alındı. Randomize, kontrollü, prospektif çalışma Eylül 2012 - Temmuz 2013 tarihleri arasında yapıldı. Hastalar randomize olarak 20?şer kişilik iki grupa ayrıldı. 1. gruba FT (HP, US, TENS, Hidroterapi) ve Konvansiyonel Solunum Egzersizleri, 2. gruba FT (HP, US, TENS, Hidroterapi) ve İnspiratuvar Solunum Egzersizleri (Respifit S® ile) verildi. Her iki gruba verilen solunum egzersizleri günlük 30 dakika ve toplam 20 gündü. Hastalar tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında VAS (Vizüel Analog Skala) ağrı, göğüs ekspansiyonu, BASDAI, BASFI, Kısa Form-36, Beck Depresyon Ölçeği ve solunum fonksiyon testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaulate the efficacy of inspiratory muscle exercise in patients with ankylosing spondilitis. Materials-Methods: This study was designed as a randomized, controlled, prospective trial. Study was carried out in September 2012 - July 2013 period. We included 40 patients that diagnosed by Ankylosing Spondilitis modified New York criteria. Patients were randomly assigned into two groups of 20 patients each; first group (group 1) received hotpack, ultrasound, TENS, hydroterapy and conventional respiratory exercise regimen (abdominal respiration, pursed lib respiration, ches wall expansion exercise, deep inspiration exercise) and second group (group 2) hotpack, ultrasound, TENS, hydroterapy and inspiratory muscle exercise device (Respifit S®). Both exercise regimens were 30 minutes daily and last for 20 days. Evaluations of patients were performed before and after treatment. VAS (Visual Analogue Scale) pain, BASDAI, BASFI, chest expansion measurement, Beck Depression Index, SF-36, and pulmonary function test were used in evaluations.