Serviks karsinomunda prognozu ve tedaviye yanıtı etkileyen bazı prognostik faktörlerin araştırılması
The investigation of the prognostic factors that affect prognosis and response to treatment in cervical carcinoma
  1. Tez No: 340935
  2. Yazar: YASEMEN ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Serviks kanseri (SK) yıllık yaklaşık 750.000 yeni vaka ile dünya çapında en sık görülen jinekolojik malignitedir. Çalışmamız SKnın histopatolojik ve klinik özelliklerini ortaya koymanın yanısıra; bu olgularda immunhistokimyasal olarak glukoz taşıyıcı 1 (GLUT-1) ve maspin ekspresyonlarının ve myeloperoksidaz (MPO) gen polimorfizminin klinikopatolojik parametreler ile ilişkisinin araştırılması ve bu ilişkinin prognoz ve sağkalıma etkili olup olmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 1992- 2012 yılları arasında Serviks Karsinomu tanısı olan 114 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olgulara ait tümörü içeren bloklardan hazırlanan 10 mikron kalınlığındaki kesitler steril ve DNA-RNA free ependorf tüplerine alınmıştır ve bu kesitlerden PCR-RFLP ile MPO gen polimorfizmi çalışılmıştır. Aynı bloklardan quick ray sistemi kullanılarak çapı 5 mm olan ve 20 adet doku koru mikroarray kalıplarına yerleştirilmiştir. Daha sonra bu kalıplar bloklanmış ve elde edilen bloklardan yapılan 4 mikron kalınlıktaki kesitlere GLUT-1 ve Maspin immunhistokimyaları uygulanmıştır. Bulguların , klinikopatolojik prognostik parametreler ile lokal nüks, uzak metastaz, sağkalım ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: GLUT-1 ve Maspin ekspresyonları ile tümör tipi, lenf nodu ve lenfovasküler invazyon (LVI) durumu gibi patolojik ve lokal nüks, metastaz arasında istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır. Ancak maspin ekspresyonu ile evre arasında ilişki saptanmıştır (p=0.048). MPO genotip analizi sonuçları ile de tümör tipi, lenf nodu ve lenfovasküler invazyon (LVI) durumu, cerrahi sınır (CS), parametrium (PM), sıvı, vajen tutulumu, lokal nüks, metastaz arasında ilişki saptanmamıştır. Yalnızca endometrium (EM) tutulumu ile AG ve GG genotipleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmiştir (p=0.015). Sonuç: Çalışmamızda Maspin ekspresyonu ve evre arasında anlamlı ilişki saptadık. Ancak aynı ilişkiyi GLUT-1 ekspresyonu ile saptamadık. Ayrıca literatürde prognozu etkilediği belirtilen evre, tümör tipi, lenf düğümü durumu, LVI, PM durumu ve hastaların sağkalımı ile de GLUT-1 ve maspin ekspresyonunun anlamlı ilişkisi olmadığını bulduk. Benzer şekilde MPO gen polimorfizminin de prognoz için anlamlı bir belirteç olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cancer is the the most common gynecologic malignancy worldwide with approximately 750,000 new cases of annually. The aim of this study was to pose the histopathologic and clinical features of cervical carcinoma, as well as, the immunohistochemical expression of glucose transporter 1 (GLUT-1) and Maspin, myeloperoxidase (MPO) gene polymorphisms and their association with clinicopathological parameters in these cases and whether this relationship is effective with prognosis and survival. Methods: 114 patients were included in this study with the diagnosis of cervix carcinoma between 1992-2012. 10 micron thick sections were prepared from the blocs of the cases which demonstrates tumor and put into DNA-RNA free sterile eppendorf tubes and sections were studied PCR-RFLP for MPO gene polymorphism. Tissue cores of 5 mm has taken by using the same blocks with Quick ray system and placed in the patterns of tissue microarrays comtaining 20 pieces cor. Then these patterns are blocked and 4 micron thick sections were taken and immunstained with GLUT-1 and Maspin. The relationship is investigated between findings and clinicopathological prognostic factors, local recurrence, distant metastasis and survival. Results: Tumor type, lymph node invasion, and lymphovascular invasion (LVI) and clinic parameters like recurrence and metastasis have not show statistically significant difference with the presence of GLUT-1 and Maspin immunreactivity. However, the relationship between mapin expression and stage show statistically significant difference (p = 0.048). The results of MPO genotype found no correlation between tumor type, lymph node invasion, lymphovascular invasion (LVI) and involvement of surgical margin, parametrium, vagen, abdominal fluid and recurrence, metastasis with the analysis. Only the involvement of the endometrium showed statistically significant difference between the AG and GG genotypes (p=0.015). Conclusion: In our study we observed that the presence of maspin expression and stage have shown statistically significant difference but we could not detect the same difference between GLUT-1 presence and stage. Also we did not find any correlation between GLUT-1 and maspin expression with the factors which are mentioned in the literature that affect prognosis and survival like stage, tumor type, lymph node status, LVI, involvement of parametrium. Furthermore we found that MPO gene polymorphism is not a significant marker for prognosis.