Tip 1 endometrium karsinomunda histopatolojik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of histopathological features in type 1 endometrial carcinoma
- Tez No: 558675
- Danışmanlar: PROF. DR. SARE KABUKCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Endometrial karsinom gelişmiş ülkelerdeki en sık jinekolojik malignitedir ve klinikopatolojik özelliklerine göre iki ana gruba ayrılır; tip1 ve tip2 (Bokhman sınıflaması). Yapılan çalışmalar geleneksel sınıflamanın yeterli olmadığını göstermektedir ve yeni moleküler subtipler ortaya konmaktadır. Diğer yandan yaş, histolojik grade, boyut, myometrial invazyon, lenfovasküler invazyon, evre gibi parametreler prognozu etkileyen belirteçlerdir. Çalışmamızda 189 tip 1 endometrial karsinom olgusunda yaş, menopoz durumu, grade, boyut, myometrial invazyon derinliği ve paterni, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı, serviks stromal tutulumu, seroza invazyonu, alt uterin segment tutulumu, evre, periton yıkama sitolojisi ve bu parametrelerin birbirleriyle ilişkisi incelenmiştir. Ek olarak p53, ER, PR, PAX-8, E-kadherin, β-katenin, CDX2, kromogranin boyanma oranları ile immünohistokimyasal olarak mikrosatellit instabilite durumu klinikopatolojik veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinoma is the most common gynecological malignancy in developed countries and divided into two main groups; type 1 and type 2 (Bokhman classification), according to clinicopathological characteristics. Studies show that traditional classification is not sufficient and new molecular subtypes are introduced. On the other hand, parameters such as age, histological grade, size, myometrial invasion, lymphovascular invasion, stage are also predictors of prognosis. In our study, age, menopause status, grade, size, depth and pattern of myometrial invasion, lymph node metastasis, cervical stromal involvement, serosal involvement, lower uterine segment involvement, stage, peritoneal washing cytology and the correlation between these parameters were investigated in 189 cases. In addition; p53, ER, PR, PAX-8, E-cadherin, β-catenin, CDX2, chromogranin staining profiles and microsatellite instability status were compared with the clinicopathological data.