Triklosan kaplı dikişlerin cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisi: Tek kör randomize kontrollü çalışma
Effect of triclosan coated sutures on surgical site infections in pilonidal sinus: Single blind randomized controlled study
- Tez No: 340936
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAYDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Cerrahi dikişlerin yara kontaminasyonu için odak oluşturabileceği 30 yıldan fazladır bilinmektedir. Triklosan ile kaplı dikiş materyalinin in vitro ve in vivo çalışmalarında bakteri yükünü azalttığı bildirilmiştir. Bu çalışmada trikolsan kaplı dikişlerin cerrahi alan enfeksiyonu üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Genel cerrahi pratiğinde yara iyileşmesi ve cerrahi alan enfeksiyonu ile ilişkili sorunların en sık yaşandığı hastalıklardan birisi olması nedeniyle antibiyotik kaplı dikişlerin etkinliğini araştırmak üzere pilonidal sinüs hastaları seçilmiştir. Gereç-Yöntem: Ocak 2010-Ocak 2013 tarihleri arasında pilonidal sinüs nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Cerrahi ve İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran 125 hasta randomize edildi. Hastaların hepsine sinüs eksizyonu ve primer kapama yapıldı. Çalışma grubundaki 63 hastada monoflaman polidioksanon 1/0, triklosan kaplı poliglaktin 3/0 ve triklosan kaplı monoflaman polidioksanon 3/0; kontrol grubundaki 62 hastada monoflaman polipropilen 1/0, poliglaktin 3/0 ve poliproplen 3/0 dikişlerle primer kapama yapıldı. İki grup cerrahi alan enfeksiyonu açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Demografik ve cerrahi özellikler açısından iki grup arasında herhangi bir fark yoktu. Postoperatif ilk 1 ay içinde 17 (%13.6) hastada cerrahi alan enfeksiyonu saptandı. Triklosan kaplı dikişlerle yarası kapatılan 63 hastada cerrahi alan enfeksiyonu oranı %9.5 (n=6) ve kontrol grubundaki 62 hastada CAE oranı %17.7 (n=11) idi. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.180). Yirmi beş (%20) hastada seroma saptandı. Bu hastaların 19?u triklosan, 6?sı kontrol grubundaydı. Triklosan grubundaki hastalarda seroma oranı istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti (p= 0.004). Triklosan grubundaki 9 hastada, kontrol grubundaki 3 hastada CAE olmaksızın yara yeri ayrılması gözlendi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.073). Ortalama iyileşme süresi tüm hastalar için 18.2±7.3 (14-45), triklosan grubunda 18.4±7.9 (14-40) ve kontrol grubunda 18±6.5 (14-45) gün idi. İyileşme süresi açısından iki grup arasında bir fark yoktu (p=0.818) Sonuç: Çalışma sonucunda triklosan kaplı dikişlerin kullanıldığı grupta cerrahi alan enfeksiyonu oranı kontrol grubuna göre daha düşük bulunmasına karşın aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Triklosan kaplı dikişler cerrahi alan enfeksiyonu oranını azaltabilir. Konuyla ilgili daha çok hasta içeren çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Surgical sutures have been considered as an infectious focus for over 30 years. Bacterial colonization on suture materials was showed in many studies. In vivo and in vitro studies have shown that triklosan coated sutures may decrease bacterial colonization in surgical site. In this study we aimed to investigate the effect of triklosan coated sutures on surgical site infections in pilonidal sinus disease. Materials-Method: Between January 2010-January 2013 116 patients presented with pilonidal sinus in Dokuz Eylul University General Surgey and Izmir Ataturk State hospital policlinics were randomized into 2 groups. In study group triklosan coated monofilament polydioxanone 1/0, triklosan coated polyglactin 3/0 and triklosan coated monofilament polydioxanone 3/0; in control group monofilament polypropylene 1/0, polyglactin 3/0 and monofilament polypropylene 3/0 sutures were used for primary closure. Surgical site infection rates were compared between two groups. Results: Demographic and surgical features were similar between two groups. Overall surgical site infection rate after 30 days was 13.6% (n=17). In triklosan group 6 (9.5%) patients had surgical site infection. Surgical site infection rate in control group was 17.7% (n=11). Difference between two groups was not statistically significant (p=0.180). Overall seroma rate was %20 (n=25). Seroma rate in triklosan group was significantly higher than control group (30% vs 9.6%, p=0.004). Wound dehiscence rates in triklosan and control groups were 14.2% and 4.8% respectively (p=0.073). Conclusion: In regard to our study triklosan coated sutures have a lower surgical site infection rate but the difference between two groups was not statistically significant. Triklosan coated sutures may decrease surgical site infections but more randomized studies with large series should be performed.