Bazı flavonoidlerin taç eter türevlerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 78295
  2. Yazar: BİRSEN YILMAZ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada; kompleks oluşturma özelliğinden dolayı günümüzde önemi gittikçe artan taç eterler sentezlenmiştir. Bu amaçla hedeflenen taç eterlerin sentezi için kullanılan giriş maddeleri bitki hücresinde sentezlenen biyolojik aktiviteye sahip, farmakoloji ve kozmetik sanayide kullanılan flavonoid bileşiklerinden; kumarin, kumestan, izoflavon ve kromon bileşikleridir. Taç eter sentezi için adı geçen flavonoidlerin orto- dihidroksifenol türevleri seçilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen giriş maddeleri 7,8-dihidroksi-4'-metoksiizoflavon(A), 7,8-dihidroksi-2-metilkromon(B),7,8-dihidroksi-4-fenilkumarin(C),3-(3',4'-dihid- roksifenil)kumarin(D),4-hidroksikumarin(E),11,12-dihidroksikumestan(E1) bileşikleridir. 3-(3',4'-Dihidroksifenil)kumarinden (D); 15:5 (D,) taç eteri sentezlenerek hidrojenasyonu (D2) gerçekleştirildi. 7,8-dihidroksi-2-metilkromonun (B);15:5 (B^, 7,8-dihidroksi- 4-fenilkumarinin (C);18:6 (COJ^-dihidroksW-metoksi izoflavonun (A) 9:3 (A^,12:4 (A2), 15:5 (A3) ve 18:6 (A4) taç eter türevleri sentezlendi. 1 1,12-Dihidroksikumestan bileşiğinin (E^ 15:5 taç eter türevi sentezlendi. Bu taç eterin lakton halkasının açılma reaksiyonu gerçekleştirilerek benzofuran türevi elde edildi (E3). 15:5 (A3, E2, E3) bileşiklerinin CH3 CN içinde sodyumperklorat (NaCI04) ile kompleks oluşturabilme (A5, E4, E5) özellikleri UV spektrumları alınarak incelendi. Çalışmada sentezlenen kumarin taç eterler dışında tüm taç eter bileşikleri ilk defa sentezlendi ve tüm sentezlerde aynı metod kullanıldı. Bu metoda göre, polietilenglikolditosilat, fenol bileşikleri (orto-dihidroksikumarin, orto-dihidroksi- kromon, orto-dihidroksikumestan ve orto-dihidroksiizoflavon) K2C03 ve DMF ortamında 35-40 saat 70-75°C de karıştırıldı. Kolon kromatografısinde saflaştırıldı.Yapılarının tayini; 1H-NMR,13C-NMR, UV, kütle gibi spektroskopik metotlar ve elementel analiz ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, crown ethers have been synthesized. At present, the importance of crown ethers has increased due to their ease in making complexes. For the crown ethers aimed to be synthesized, the raw (input) materials are flavonoid compounds that may be obtained from higher plants and used in pharmaceutical and cosmetic industries. These compounds have also biological activities. In this study, orto-dihydroxy phenolic flavonoids have been utilized. The starting materials that have been synthesized in this study are: 7,8- dihydroxy-4'-methoxyisoflavon (A); 7,8-dihydroxy-2-methylchromon (B); 7,8- dihydroxy-4-phenylcoumarin (C); 3- (3',4'-dihydroxyphenyl) coumarin (D). 15:5 (D-,) Crown ether was synthesized from 3-(3',4'-dihydroxyphenyl) coumarin and than (D, ) hydrogenated resulting (D2). 15:5 Crown ether (B-,) was synthesized using 7,8-dihyroxy-2-methylchromon (B); 18:6 crown ether (C-,) was prepared using 7,8-dihydroxy-4-phenyl- coumarine (C), 9:3 (AJ, 12:4 (AJ, 15:5 (AJ and 18:6 (A