Condition oriented enrichment approach in business rule management systems
İş kuralları yönetim sisteminde şart yönelimli zenginleştirme yaklaşımı
  1. Tez No: 340951
  2. Yazar: MUSTAFA HALİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, YRD. DOÇ. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, iş kuralları yönetim sistemlerinin, hitap ettiği alandan ve/veya tasarımından kaynaklanan var olan verilerin zenginleştirilmesi durumunda tavsiye edilen“şart yönelimli zenginleştirme”yaklaşımı üzerine olmuştur. Bu yaklaşımda ilgili iş kuralının şart kısmının başarılı olmasını sağlayacak şekilde zenginleştirme adımındaki sorgulamaya limit koyularak zenginleştirme yapılması ve zenginleştirilen verilerin sayısını azaltarak performansın arttırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma için, bu yaklaşımın uygulanmasına imkan veren kurallarının çokluğu sebebiyle“Türkiye Ulusal Sağlık Veri Doğrulama Sistemi”seçilerek geliştirim yapılmıştır, ayrıca bu sistemi geliştirirken“Sağlık Verisi Doğrulamasına Özgü Dil”alana özgü dil olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about enrichment process in Business Rule Management Systems. A new approach“condition oriented enrichment”and its benefits are discussed in this study. This approach suggests adding limitation to inquiry method at enrichment service that is corresponding to related business rule's condition and targets to decrease the number of enriched values and improve performance. In this study, because most of the rules are suitable for implementation of this approach,“Turkish National Health Data Validation System”is chosen and implemented as Business Rule Management System with a domain specific language which is named as“Health Data Validation Specific Language”.