Analysis of various microstrip printed geometries using closed-form green's functions
Çeşitli mikroşerit yapıların kapalı-formda green fonksiyonları kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 340964
  2. Yazar: İREM ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER, DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekn. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Genel olarak, Mikroşerit Hat (MH), Kuplajlanmış Mikroşerit Hat (KMH) ve Mikroşerit Yama Anten (MYA) gibi mikroşerit yapıların akım dağılımları Moment Metodu (MM) ile birlikte gerçek uzaydaki kapalı form Green fonksiyonları kullanılarak bulunmuştur. Özel olarak ise, Geniş Bant Yama Antenleri (GBYA) MYA kullanılarak tasarlanmış, aynı analizler kullanılarak akım dağılımları bulunmuş, geri dönüş kayıbı grafiği çizilmiş ve buradan bantgenişliği hesaplanmıştır. Standart MYA bantgenişliği değeri ile GBYA bantgenişliği değeri karşılaştırılmıştır. İlk önce, MM analizi kullanılarak MH üzerindeki akım dağılımları bulunmuştur. İkinci olarak, KMH üzerindeki akım dağılımı bulunmuştur, burada hatlar arasındaki etkileşim de göz ününde bulundurulmuştur. Daha sonra, MYA üzerindeki akım dağılımı bulunmuştur. Son olarak, standart MYA üzerinde iki paralel yarık açılarak GBYA elde edilmiştir. Matriks silme yöntemi kullanılarak GBYA üzerindeki akım dağılımı bulunmuştur bu nedenle bilgisayar programını yeni geometri yapısı için yeniden çalıştırmaya gerek kalmamıştır. Buradan geri dönüş kaybı grafiği GBYA için çizdirilmiş ve bantgenişliği hesaplanmıştır. Standart MYA bantgenişliği değeri ile GBYA bantgenişliği değeri karşılaştırılarak, bantgenişliği artışı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, current distributions for different microstrip structures such as Single Microstrip Line (SML), Coupled Microstrip Line (CML) and Microstrip Patch Antenna (MPA) are obtained by using Method of Moments (MoM) in conjuction with closed-form spatial domain Green?s functions. Specifically, MPA is designed to obtain a Wideband Microstrip Patch Antenna (WMPA). The current distribution is acquired by the same analysis and bandwidth is obtained from the return loss graph for this WMPA. Standard MPA and WMPA bandwidths are compared. First, MoM analysis is used to find the current distribution of SML. Then, current distribution on CML is found, in that case by considering the interaction between the lines. Afterward, current distribution on MPA is calculated. Finally, WMPA is obtained by opening two parallel slots on the metal patch of standard MPA. Current distribution on WMPA is found by using matrix deleting method such that there is no need to re-execute software program for this new geometry. Thereafter, bandwidth of WMPA is obtained from the return loss graph. Bandwidth values for standard MPA and WMPA are compared and the increase in bandwidth is observed.