Implementation and evaluation of the dynamic distributed real time industrial protocol (D²RIP)
Dinamik dağıtılmış gerçek-zamanlı endüstriyel protokolün (D²GEP)gerçekleştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 340969
  2. Yazar: ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMIDT, DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz otomasyon sistemlerinde kontrol uygulamaları pek çok sayısal cihaz üzerinde dağıtılmış gömülü sistemler olarak gerçekleştirilmektedir. Bu cihazların koordinasyonu ve haberleşmesi endüstriyel haberleşme ağları üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde ev ve ofis ağlarında çok yaygın olarak kullanılan fakat gerçek zamanlı haberleşmeyi desteklemeyen standart Ethernet teknolojisinin, endüstriyel haberleşme ağlarında kullanılması önemli bir araştırma konusudur. Bu tezde, iki katmanlı gerçek zamanlı endüstriyel haberleşme mimarisinin, D²RIP (Dynamic Distributed Real-time Industrial Communication Protocol) (Dinamik Dağıtık Gerçek Zamanlı Endüstriyel İletişim Protokolü (D²GEP)) tasarımı, uygulaması ve geliştirilmesi anlatılacaktır. D²GEP mimarisi tamimiyle paylaşımlı ortam Ethernet haberleşmesi üzerine kurulmuş olup, gerçek zamanlı mesaj iletimini sağladığı gibi gerçek olmayan mesaj trafiğini de desteklemektedir. Bu mimaride ağ kaynakları anlık gerçek zamanlı haberleşme ihtiyaçlarına göre dinamik bir biçimde düğümlere dağıtılmakta ve artan ağ kapasitesi gerçek zamanlı olmayan trafik için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The contemporary large-scale and complex industrial control systems such as manufacturing systems, power plants or chemical processes are realized as distributed systems. Since different controller nodes are usually physically distributed, their coordination and information exchange is commonly realized via industrial communication networks (ICNs). In the last decade, there is an ongoing research effort in both academic and industrial fields to employ Ethernet for industrial communications due to its wide acceptance and use in home and office networks. Although the conventional Ethernet technology is low-cost and very high-speed its nondeterministic behavior does not support real-time traffic. In this thesis we present the design, implementation and evaluation of the novel ICN protocol D²RIP (Dynamic Distributed Real-time Industrial Communication Protocol) that was proposed in previous work. D²RIP is a fully distributed protocol over shared-medium Ethernet with COTS (Commercial Off-The-Shelf) hardware and provides real-time message delivery guarantees, supports non-real-time traffic. As a distinctive feature in comparison to other ICNs over Ethernet that only support static allocation of real-time and non-real-time bandwidth, D²RIP allows for dynamic allocation of the network capacity among the participating nodes by exploiting knowledge about the deterministic system behavior of industrial systems.