Optimization of marble cladding in interior designs of buildings onconstruction sites
- Tez No: 34097
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu tezde mermer bir inşaat malzemesi olarak seçilmiş ve fabrikadan plaka olarak çıkışından montajına kadar olan süredeki transport ve planlama yaklaşımları kullanılarak incelenmiş, ülkemizde sistemsiz olarak uygulaması sürdürülen bu konu Endüstri Mühendisliği bakış açısıyla ortaya konmuştur. Bundan sonra bu konuda yapılacak uygulama çalışmalarına yardımcı olma düşüncesi esas alınmıştır. Bu amaçla mermerin fabrikadan sipariş edilmesini atölyede işlenerek inşaatta montajının yapılmasını içeren bir model ile, mermerin tüm işlemlerinin fabrikada tamamlanıp inşaatta montajının tamamlanmasını içeren diğer bir model oluşturulmuştur. Bu modellerde transport metotları kurulmuş ve karşılaştırılarak bir sonuca ulaşılmıştır. Ayrıca proje planlama kuralları esas alınarak iş programlan geliştirilmiştir. Çeşitli çözüm teknikleri önerilmiş ve örneklemeye gidilerek modellerin uygulanabilirliği gösterilmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis marble is chosen as a construction material and investigated by using transportation modelling and project planning approaches in time span between exit of material from plants and installation on contraction sites. The project is established with the concept of industrial engineering. The thesis is based on the idea of helping to other projects which will be investigated later. With these targets two models have been established. One of them includes ordering marbles from plants, cutting into sizes in workshops and installation in construction sites. The other model does not include workshops. All cuttings and handworks are finished in plants and transported directly to construction sites. In these models transportation methods were suggested, compared to each other and a conclusion was established. Additionally project planning models were built. Some solution techniques were suggested and with cases they have been established. VI