Experimental study of spray cooling of electronics over high heat fluxed surface
Yüksek ısı akısına sahip elektronik parçaların yüzeylerinde sprey soğutma tekniği üzerine deneysel çalışmalar
- Tez No: 340991
 - Danışmanlar: DR. TAHSİN ALİ ÇETİNKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elektronların daha hızlı ve daha güçlü ta¸sınma ihtiyacı, elektronik parçaların daha yoğun bir şekilde paketlenmesine yol açıyor. Daha yoğun paketlenen elektroniklerin, ne yazık ki, güçleri de aynı şekilde artıyor. Bu uygulamaların sonucunda özellikle son zamanlarda geliştirilen yarıiletken teknolojisine ait parçalar performans kaybına ve hatta yanmış çiplere yol açan yüksek ısı akısından dolayı sorun yaşıyorlar. Tüm bu sebepler için bu elektronik parçaların üzerine düşük ısıl dirence ve yüksek ısı transferi verimine sahip bir ısı transferi yöntemini uygulamak elzemdir. Sprey soğutma bu tip sorunlar için en iyi çözümlerden biridir. Sprey soğutma maddelerin faz enerjisinden yararlanarak yüksek miktarda ısı transferini mümkün kılarken,diğer bir yandan da akışkanları parçalarına ayırarak daha verimli bir ısı transferine yol açar. Bu çalışmada, elektronik parçaların soğutulmasına yönelik olan sprey soğutmanın performansının sprey açısıyla, akışkan tipiyle, kütle akısıyla ve basınçla nasıl değiştiğine dair ticari olarak satılan dielektrik sıvılar kullanılarak deneysel çalışmalar yapılacaktır. Çalışmalar sonucunda çıkan sonuçlar benzer çalışmalarla ve deneysel modellerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to need for more powerful and rapider electron transformation requirements, electronic packages are getting denser. Unluckily, capability of transferring more electrons is also increased. As a result, especially recent semiconductor packages suffer from high heat fluxes, which can cause performance degradation and even burnt chips. For all of those reasons, an efficient and low thermal resistant heat transfer regime has to be applied onto those electronic components. Spray cooling for electronics is one of the best cures for this type of problems. Spray cooling utilizes latent heat of vaporization and pulverization of fluid particles so that large amount of heat can be rejected almost at constant temperature with small flow rates. In this study factors that affecting spray cooling for electronics performance, such as inclination angle, fluid type, mass flow rate and pressure difference, will be investigated by experimentally by using commercial dielectric fluids. At the end of the study, results will be compared with similar studies and empirical models.