Tissue engineering of small diameter vascular grafts by using PCL/collagen based scaffolds
Polikaprolakton/kolajen temelli yapay damarların doku mühendisliği yöntemiyle üretilmesi
- Tez No: 340998
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kardiyovasküler sistem kalp, kan damarları ve kandan oluşmaktadır. Bu sistem arterler, arteriyoller, venalar, venüller ve kapilerler olmak üzere beş tip kan damarını içerir. Kalp-damar hastalıkları koroner arter ve beyine giden kan damarlarından kaynaklanan hastalıkları içermekte olup, bu hastalıklar her yıl dünyada 17.3 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır. Atheroskleroz, kalp-damar hastalıklarının temel sebebidir. Atheroskleroz, lipid molekülleri ile arterlerin kalınlaşması, sertleşmesidir ve orta ve büyük çaplı damarları etkiler. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan otolog damarlar sınırlı sayıda bulunur. Sentetik damarlar, geniş çaplı damarların (6 mm üzeri) tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılır. Ancak erken pıhtı oluşumu nedeniyle küçük çaplı damarların (6 mm altı) başarılı bir şekilde tedavisinde kullanılamamaktadır. Doku mühendisliği disiplinlerarası bir alan olup, mühendislik bilimin temellerini hayat bilimlerine uygulayarak hasar gören doku ve organların yenisiyle değiştirilmesi, tedavi edilmesi ve korunmasını amaçlamaktadır. Doku mühendisliği yöntemiyle üretilen damarlar bu hastalıkların tedavisinde umut vericidir. Bu çalışmanın amacı, doku mühendisliği yöntemiyle küçük çaplı yapay damarların üretilmesi ve bunların in vitro da test edilmesidir. Bu amaçla polikaprolakton/kolajen temelli tüp şeklindeki hücre taşıyıcıları elektroeğirme yöntemiyle üretilmiştir. Bu hücre taşıyıcıları glutaraldehit işlemiyle çapraz bağlarla bağlanmıştır. Taşıyıcılar stereomikroskop ve taramalı elektron mikroskopu kullanılarak karakterize edilmiştir. Bu görüntüler kullanılarak taşıyıcıların kalınlıkları ve fiber çapları hesaplanmıştır. Taşıyıcıların dayanıklıkları fosfat tamponlu tuzlu çözeltisinde ve kolajenaz tip II enzimiyle test edilmiştir. Boru veya hasır şeklindeki taşıyıcların mekanik dayanıklılığın tek eksenli çekme testiyle belirlenmiştir. Taşıyının iç kısmındaki fiber çapı 289±89 nm olarak bulunurken, dış kısmındaki fiber çapı 641±206 nm olarak bulunmuştur. Taşıyıcıları kalınlığı 117±23şm olarak bulunmuştur. Glutaraldehyde işlemininin hücre dayanıklılığı üzerinde etkisi olmamıştır. Ayrıca bu işlemin taşıyıcıların mekanik dayanımları üzerinde etkisi olmamıştır. In vitro çalışmalar, taşıyıcının bir tarafına insan damar düz kas hücreleri ve diğer tarafına insan torasik arter endotel hücreleri ekilerek yapılmıştır. Sadece damar düz kas hücresi ekili, sadece torasik arter endotel hücreleri ekili ve iki hücrenin birlikte kültüre edilen taşıyıcı olmak üzere üç tip yapı elde edilmiştir. Sadece damar düz kas hücresi ekili taşıyılar 21 gün kültür uygulanmıştır ve hücre tutunmasını ve çoğalmasını arttırdığı gözlenmiştir. Sadece endotel hücreleri ekili olan taşıyıcılar on dört gün kültür uygulanmıştır ve yedinci günden sonra hücre çoğalmasında düşüş gözlenmiştir. Damar düz kas hücreleri ve endotel hücreleri ekili olan ve on iki gün kokültür uygulanan taşıyıcılarda iki hücre tipi diğerinin çoğalmasında eş etki yapmıştır. Bu sonuç taramalı elektron mikroskobu görüntüleriyle de desteklenmiştir. Damar düz kas hücresi ekili olan, insan torasik arter endotel hücreleri etkili olan ve kokültür uygulanan taşıyıcılarda mekanik dayanım arttığı gözlenmiştir. Tüp şeklindeki taşıyıcıların dikilebilirliği test edilmiş ve yırtık olmadan yapılabildiği gözlenmiştir. Bu çalışma polikaprolakton/kolajen temelli taşıyıcıların uygun mekanik özelliklere sahip olduğunu ve hücre çoğalmasını desteklediğini göstermiştir. Bu nedenle bu taşıyıcıların yapay damar olarak kullanılması umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular system is composed of the heart, blood vessels and blood. This system consists of five types of blood vessels: arteries, arterioles, veins, venules and capillaries. Cardiovascular diseases (CVDs) including diseases of coronary arteries and blood vessels of the brain are responsible for 17.3 million deaths a year in the world. Atherosclerosis is the main reason for CVDs which is the hardening and thickening of arterial walls with lipid molecules and affects especially the walls of medium and large sized arteries. For the treatment of this disease autologous vessels availabity of which is limited are used. Synthetic blood vessels are successfully used in large diameter vessels ( > 6mm). However they are not successful in small diameter vessels ( < 6mm) due to early thrombosis formation. Tissue engineering is an interdisciplinary approach which applies the fundamentals of engineering to life sciences to replace, repair, maintain or exchange of damaged tissues or organs. Tissue engineered blood vessels are promising for the treatment of CVDs. The aim of this study was the production of a tissue engineered blood vessel as a small diameter vascular graft and testing in vitro. For this purpose polycaprolactone-collagen based tubular scaffolds were fabricated by electrospinning. These scaffolds were crosslinked by treatment with glutaraldehyde. They were characterized microscopically by using stereomicroscope, and SEM. Thicknesses of scaffolds and fiber dimensions of scaffolds were calculated from the micrographs. Stability was tested in both PBS and collagenase type II. Their mechanical strength was determined by uniaxial tensile testing either in tubular form or in mat form. Fiber diameter was found to be 289±89 nm in the inner surface of the scaffold while it was 641±206 nm on the outer surface of the scaffold. Thickness of the scaffolds was found 117±23?m. Glutaraldehyde treatment did not change the stability or the mechanical strength of the scaffolds. In vitro studies were carried out by using human vascular smooth muscle cells (VSMC) on the one side of the mat and human internal thoracic artery endothelial cells (HITAECs) on the other side of the mat. Three types of constructs were tested: single VSMC seeded, single HITAEC seeded and cocultured of VSMC and HITAEC. VSMC seeded scaffolds were cultured for 21 days and it was shown that they supported cell attachment and proliferation. HITAEC seeded scaffolds were cultured for 14 days and it was shown that in the first week there was an increase but in the second week there was a plateau or a decrease in their proliferation. With the 12 days co-cultured scaffold it was observed that the optical density (OD) observed was higher than the individual cells combined indicating synergistic effect. These results were supported by the SEM micrographs. Single VSMC and HITAEC seeded mats and cocultered of VSMC and HITAEC mats increased the mechanical properties of these scaffolds. Suturability of the tubular scaffolds was tested on these scaffolds without any tear. This study showed that scaffolds made of electrospun PCL/Collagen supported cell proliferation and had appropriate mechanical properties. It can be said that they have a potential for use as a small vascular substitute