Community based ecotourism for sustainable development in Eastern Black Sea region an evaluation through local communities tourism perception
Doğu Karadeniz bölgesinde sürdürülebilir kalkınma için topluluk temelli ekoturizm yerel toplulukların turizm algısı üzerinden bir değerlendirme
  1. Tez No: 340999
  2. Yazar: SEVGİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Turizm pek çok ülke ekonomisinde büyüyen bir sektördür. Türkiye de uluslararası turist gelişlerini ve turizm gelirlerini artırmayı amaçlayan ülkelerden bir tanesidir. Bu sebeple, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm gelirlerinin ekonomiye katkısını artırmak için stratejileri tanımlamak ve çeşitli turizm gelişim tasarılarını ülke genelinde desteklemek amacıyla Türkiye Turizm 2023 Eylem Planı 2007-2013?ü yayınlamıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi Türkiye Turizm 2023 Eylem Planı 2007-2013?te turizm gelişimi üzerinde durulan bölgelerden bir tanesi olarak ifade edilmiştir. Raporda Doğu Karadeniz Bölgesi?nde doğa temelli niş turizm stratejilerinin destekleneceği belirtilmiştir. Bu tez, yerel halkın turizm gelişim algısı üzerinden politikaların olası sonuçlarını Doğu Karadeniz Bölgesi?ndeki doğa temelli niş turizm uygulamalarının sürdürülebilirliği ile birlikte değerlendirmeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu tez halihazırda Doğu Karadeniz Bölgesi?ndeki turizm gelişim şemalarının sürdürülebilir niş turizm alternatiflerinden biri olarak kabul edilen topluluk temelli ekoturizm gelişimiyle uyumlu olup olmadığı tartışmaktadır. Topluluk temelli ekoturizmin ne ölçüde sürdürülebilir turizm ilkeleriyle örtüştüğünü anlamak için topluluk temelli ekoturizm de sürdürülebilir turizm gelişimi ile birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is a growing sector in many national economies. Turkey is also one of these countries which aim to increase its national share in international tourist arrivals and tourism receipts. For this reason, Turkish Republic Ministry of Culture and Tourism has published its? Turkey Tourism 2023 Strategy Action Plan 2007-2013 to identify strategies and support various tourism development schemes in the whole country in order to increase the contribution of tourism receipts to the economy. Eastern Black Sea Region is one of the regions pointed out in Turkey Tourism 2023 Strategy Action Plan 2007-2013, in which tourism emphasized to be improved. The report expressed that nature based niche tourism strategies will be supported in Eastern Black Sea Region. This thesis aims to evaluate the level of outcomes of these policies together with sustainability of nature based niche tourism implementations in Eastern Black Sea Region through assessing local residents? perception of tourism development. Additionally, it discusses whether current tourism development schemes in Eastern Black Sea Region supports community based ecotourism development which is recognized as one of the sustainable niche tourism alternatives for this region. Community based ecotourism, together with sustainable tourism development, are also explained to understand in which respect community based ecotourism coincides with sustainable tourism development principles.