Gamma-ray spectroscopy and multipolarity measurements of the proton-rich nucleus 91Ru
Proton zengini 91Ru çekirdeğinin gama-ışın tayf ölçümü ve çok kutupluluk ölçümü
- Tez No: 341005
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, PROF. DR. AYŞE NYBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 91Ru çekirdeği tarafından yayınlanan ? ışınlarının ölçülmesini ve çekirdeğin yapısının incelenmesini içermektedir. 91Ru çekirdeği, 58Ni hedefine 111 MeV enerjide 36Ar demeti gönderilmesiyle oluşan bileşik çekirdek reaksiyonu sonucunda, Fransa'da bulunan GANIL tesislerinde oluşturulmuştur. Reaksiyon sonucu atılan yüklü parçacık ve nötronlar DIAMANT ve Neutron Wall detektör sistemleri ile gama ışınları ise EXOGAM HPGe detektör sistemi ile ölçülmüşlerdir. Bu çalışma sırasında, 234 keV, 520 keV, 686 keV, 1280 keV, 1614 keV ve 1660 keV enerjilerde altı yeni gamma-geçişi gözlenmiştir. EXOGAM detektörlerinin özellikleri kullanılarak gama ışınları için açısal korelasyon ve doğrusal polarizasyon ölçümleri yapılmış, bu ölçüm sonuçları nükleer enerji durumlarının spin ve paritelerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmada, enerjisi 1660 MeV, spin ve paritesi (11/2)+ olan yeni bir durum bulunmuştur. Yeni deneysel bulgular, daha önceki çalışmalarda geçici olarak belirlenen spin ve parite değerlerini doğrulamıştır. Son olarak, 91Ru çekirdeği için belirlenen durum şeması daha evvel yapılan Kabuk Model hesapları ile karşılaştırılmış ve deneysel sonuçların teorik beklentiler ile uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the ? rays emitted by the highly excited 91Ru nucleus are studied in order to investigate the structure of this nucleus. The nucleus was produced in a heavy-ion fusion evaporation reaction by using an 36Ar beam, at an energy of 111MeV, on a 58Ni target at the GANIL facility in France. The DIAMANT and Neutron Wall detector arrays were used to measure the charged particles and neutrons, which were evaporated after the heavy-ion reaction, and the EXOGAM HPGe detector array was used for measuring the emitted gamma rays. Six new gamma-ray transitions at 234 keV, 520 keV, 686 keV, 1280 keV, 1614 keV and 1660 keV energies were observed and located in the level scheme by using the gamma-ray coincidence technique. By making use of the special design of the EXOGAM detectors, the angular correlation and linear polarization of gamma rays were measured in order to make firm spin and parity assignments to the excited nuclear states. One new nuclear state was found at an energy of 1660 keV with a spin and parity of (11/2)+. Furthermore, tentative spin and parity values of the previously known states were confirmed. The experimentally determined level scheme of 91Ru is in agreement with the previously performed shell model calculations.