Pre-positioning disaster response facilities and relief items considering probabilistic constraints: A case study on Istanbul region
Ön-konumlama depolarının ve temel ihtiyaç maddelerinin rassal kısıtlar kullanılarak yerleştirilmesi: İstanbul üzerine bir vaka analizi
- Tez No: 341017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyük ölçekli felaketler gerçekleştikten sonra, etkilenen insanlara yardım götürmek felaketin etkisini azaltmak için gereklidir. Felaketler gerçekleşmeden önce plan yapmak ve önlem almak, ihtiyaç maddelerinin etkilenen alanlara ulaşma zamanının azaltılmasında ve kaynakların verimli kullanılmasında önemli bir rol oynar. Bu tez çalışmasında, ön-konumlama depolarının yerleştirilmesi ve bu depolarda tutulacak ihtiyaç maddelerinin miktarlarının belirlenmesi için bir karışık tamsayı matematiksel modeli önerilmektedir. Amaç, felaketin gerçekleşmesi ile etkilenen alanlara yardım gönderilmesi arasında geçen zamanı en aza indirmektir. Bu çalışmayı özgün kılan özellik olarak, matematiksel model rassal kısıtlar kullanarak, ihtiyaç maddelerinin belirlenen zaman içinde, belirli bir olasılıkla etkilenen alanlara ulaştırılmasını sağlamaktadır. Önerilen model ?Istanbul bölgesine uygulanmış ve olası bir depreme karşı yerleştirilmesi gereken ön-konumlama depolarının yerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Large-scale disasters cause enormous damage to people living at the a ffected areas. Providing relief quickly to the a ffected is a critical issue in recovering the e ffects of a disaster. Predisaster planning has an important role on reducing the arrival time of relief items to the aff ected areas and efficiently allocating the them. In this study, an MIP model is proposed in order to pre-position warehouses throughout an aff ected area and determine the amount of relief items to be held in those warehouses. Time between the strike of a disaster and arrival of relief items at the a ffected areas is aimed to be minimized. In addition, using probabilistic constraints, the model ensures that relief items arrive at a ffected areas within a certain time window with a certain reliability. Considering instable fault lines on which Istanbul is located, the proposed model is applied to Istanbul case for pre-positioning warehouses a priori to the possible expected large-scale earthquake.