Pre-disaster relief item inventory planning under cooperation of response agencies
Yardım kuruluşlarının yardımlaşması altında afet öncesi yardım malzemelerinin envanter planlaması
  1. Tez No: 569757
  2. Yazar: ABDULLAH COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda dünya çapında yıkıcı sonuçlara neden olan büyük felaketler yaşanmıştır. Afet yönetiminin hazırlık aşamasında, yardım malzemesi envanterinin ön pozisyonlandırılması afet sonrası yardımların başarılı bir şekilde yerine ulaştırılması için hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, afet öncesi stok kararlarını gazete bayi (nevsvendor-based) bazlı bir kantitatif model ile optimize etmeyi amaçlayan iki yardım kurumu arasındaki iki iş birliği senaryosunu analiz ediyoruz. İlk iş birliği senaryosunda, her iki kuruluş da afet sonrası kalan envanterlerini paylaşmayı kabul ediyor ve ortak çabalarını optimize etmek için stok seviyelerini birlikte karar veriyor. İkinci iş birliği senaryosunda, afet sonrası kalan envanterlerini paylaşmayı kabul ediyorlar, ancak stok kararlarını bağımsız olarak veriyorlar ve kendi yardım çabalarını optimize etmeye çalışıyorlar. Merkezi model (CM) altında benzersiz optimum envanter seviyelerini ve merkezi olmayan model (DM) altında benzersiz Nash Dengesini analitik olarak elde ediyoruz. Ayrıca, anarşi fiyatı (price of anarchy) terimini insani yardım literatürüne ekleyerek işbirlikçi çabaların önemi hakkında bilgi edinmek için kapsamlı sayısal analizler yapıyoruz. Öte yandan, yardım öğeleri diğer kuruluşlara eksiksiz olarak ulaşamayabilir veya yardımın varış zamanı gecikebilir. Bu nedenle, talep gerçekleştikten sonra stok yetersizliği ile karşı karşıya kalan kuruluş, diğer kuruluştan gelen tüm öğeleri kullanmayabilir. Bir diğer yeni katkı olarak, kullanabilir yardım malzemelerinin oranını“güvenilirlik faktörü”olarak tanımlıyoruz ve bu faktörün varlığı analitik bulguları tamamen değiştiriyor. Çalışmamızın, yatay iş birliğinin önemini göz ardı eden ya da olası fırsatlardan şüphe edebilecek insani yardım kuruluşları için yararlı iç görülere yol açtığına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Frequent disasters with devastating consequences have been experienced worldwide within the last decades. In the preparedness phase of disaster management, relief inventory pre-positioning plays a vital role to achieve successful delivery of relief aid. In this study, we analyze two cooperation scenarios between two relief agencies which aim to optimize their pre-disaster stocking decisions by means of a newsvendor-based quantitative model. In the first scenario, both of the organizations agree to share their residual inventory and also decide on their stocking levels together to optimize their joint efforts. In the second cooperation scenario, they agree to share their residual inventory, but they give their stocking decisions independently and try to optimize the“returns”from their own aid efforts. We obtain the unique optimal inventory levels under a Centralized Model (CM) and the unique Nash Equilibrium under a Decentralized Model (DM) analytically. We also conduct extensive numerical analyses to get insights about the importance of cooperative efforts by introducing the term“price of anarchy”into the humanitarian operations literature stream. Moreover, relief items may not reach the other organization intact or the arrival time of the aid may be late. Therefore, the organization that faces stock-out after demand realization cannot use all the items which come from the other organization. As another novel contribution, we introduce the ratio of usable relief items as a“reliability factor”and the existence of this factor changes the analytical findings completely. We believe that our study leads to useful insights for humanitarian organizations which may ignore the importance of horizontal cooperation and doubt the resulting opportunities.