Dökme reçineli kuru TİP transformatörlerde kısmi deşarjın incelenmesi
  1. Tez No: 34103
  2. Yazar: SÜLEYMAN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çeşitli nedenlerden dolayı kullanılmak istenmeyen yağlı dağıtım transformatörlerinin yerine geliştirilen Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler birçok yönden avantajlara sahip olup, kullanım sahaları oldukça fazladır. Ancak bu tip transformatörlerde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen kısmi deşarjlar işletme koşullan altında transformatörün ömrü üzerinde son derece olumsuz etki yapmaktadır. Dökme Reçineli Kuru Tip Tansformatörlerde kısmi deşarjı meydana getiren nedenler, izolasyon malzemesi olarak kullanılan reçinenin dökümü esnasıjda reçine içersinde oluşan boşluklar, transformatör üzerindeki elektriki mesafelerin yetersizliği, imalat esnasında ısıtma ve soğutma işlemleri esnasındaki mekanik gerilmeler ve bunun sonucu reçinede meydana gelen çatlamalar,yüksek gerilim dizaynı v.s. Transformatörlerde bahsedilen nedenlerden dolayı, kısmi deşarjın olabileceği bölgeler ise, Yüksek gerilim bobininin iç kısımları, bağlantı iletkenleri ile bobin yüzeyleri arasındaki bölgeler bazı firmaların kullandığı üçgen teşkil etmek için yapılan bağlantı köprüleridir. Bu çalışmada, I.Bölümde, Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörlerin yapısı hakkında genel bilgiler verilerek imalat biçimi anlatılmaktadır.II.Bölümde, bu tip transformatörlerde izolasyon malzemesi olarak kullanılan reçineler incelenmiş ve transformatörler için ne derece güvenilir oldukları ortaya konmaktadır.III.Bölümde, meydana gelen kısmi deşarjın nedenleri ortaya konmakta,IV. Bölümde, bu deşarjın ölçülmesi ve deşarj kaynaklan anlatılmaktadır. V.Bölümde deşarj ölçümleri sonucu bobinlerde oluşacak bozuklukların incelenmesi ortaya konmaktadır. VI.Bölümde ise Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörlerin Yağlı Dağıtım Transformatörleri ile ekonomik olarak karşılaştırılması ve Reçineli Transformatörlerin ekonomikliği ortaya konmaktadır. VII.Bölümde çalışmanın sonuçlan anlatılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
Replacing oil type Transformers which are not wanted to use, improved Cast Resin Transformer have many advantages and more areas of using. But in these transformers, Partial Discharges, occur because of the various reasons, effect the life of transformers unsuccesfully. In the Cast Resin Transformers, the reasons which are occured Partial Discharge, are cavities in the epoxy resins, unsufficient electrical distances, mechanical stress during heating and cooling operation, cracks are the results of heating and cooling operation, design of high voltage winding. The zones which Partial Discharges occur are inside of the high voltage coils, where a solid dielectric is subjected to relatively high field intensities, the space between individual coil sections of the high voltage winding, where there is also a solid dielectric, but where the field intensities can usually be kept somewhat lower than between the winding layers and areas inside the embedded high voltage coil, where voltage can occur between the conductor and the surface of coil sections and the terminal strip which is used by some manufacturers in their transformers, inside of which are accommodated the phase -to phase connections necessary for the delta connections. In this studying, in the first section, the informations about Cast resin Transformers are explained.In the second section, Resins for Transformers are investigated and explained if they are reliability for transformers.In the third section, reasons of partial discharges are explained.In the fourth section, The meauserements of partial discharge and location of partial discharge are discussed.In the fifth section, Investigation of damage behavior in cast epoxy resin coils under thermal and electrical stress with the help of partial discharge measurements is explained.In the sixth section, economical comparing between the cast resin transformers and oil type transformers are discussed. V