Değişken faktörler etkisindeki orthotropik diskte sonlu elemanlar metodu ile gerilimlerin incelenmesi
- Tez No: 34104
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
II ÖZET Dönel diskler, bir çok makinada mekanizmaların önemli parçaların dan biridir. Kompozit malzemeler yüksek mukavemet/ağırlık oranları ve ekonomik nedenlerle kullanımı artmıştır. Bir çok endüstriyel dalda yaygınlaşarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ekseni etrafında sabit bir hızla dönen diskte merkezkaç kuvvetin oluşturduğu gerilmelerin dağılımı irdelenmiştir. izotropik ve anizotropik dolu ve merkezinde delik bulunan dönen bir diskten sıcaklık değişiminin diskteki oluşturduğu gerilmeler araştırılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi yukarıda sözü edilen bütün durumlar için çözüm aramada kullanılmıştır. Disk z kalınlığı sabit kabul edilerek r-z düzleminde kesitli halka elemanlara ayrılarak çözüm yapılmıştır. Sayısal olarak elde edilen gerilme değerleri gerilme dağılımının değişimini göstermek için boyutsuz koordinatlarda grafikler halinde veril' mistir.
Özet (Çeviri)
İH SUMMARY (ABSTRACT) Rotating discs are one of the most significant parts of the mechanism in a lot of machines. Using of composite materials has been increasing in many industrial areas because of rate of high-strength to weigth and economical reasons. In this study tension distribution caused by central force in the rotating disc with constant velocity has been investigated. Anisotropic rotating disc was concerned, primaryly the effects of filled disc and then chancing in temperature to tensions througt the disc have been studied. Finite elements method was used in order to find solution for all cases which mentioned above. The solution was obtained assuming that z-thickness of disc was constant and seperating quadrangle elements in r-z plane. In accordance to the cross section geometry in the r-z plane of the disk, ring elements rectengular cross sections are used.