Development and characterization of low-cost uncooled infrared sensors for commercial applications
Ticari uygulamalar için düşük maliyetli soğutmasız kızılötesi algılayıcıların geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 341041
  2. Yazar: FIRAT TANKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKIN, DR. SELİM EMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, standart CMOS ve MEMS süreçleri kullanılarak üretilen mikrobolometre tipi soğutmasız kızıl ötesi algılayıcıların karakterizasyonu ve geliştirilmesi için yapılan çalışmaları rapor etmektedir. Performans parametrelerini belirlemek için pikseller birçok test ile karakterize edilmiştir. Karakterizasyon testlerinin sonuçlarına göre, sensör Odak Düzlem Matrislerinin (ODM) okuma elektronikleri geliştirilmiştir. Geliştirilen okuma elektronikleri test edilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Son basamak olarak, daha küçük boyutlara sahip düşük maliyetli algılayıcı pikselleri tasarlanmış ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports the study on characterization and development of low-cost uncooled microbolometer type infrared detectors which are fabricated using standart CMOS and MEMS processes. The pixel is characterized with several tests in order to determine performance parameters. According to the results of the characterization tests, sensor Focal Plane Array (FPA) readout electronics are modified in order to improve imaging performance. Developed readout electronics are tested and results are discussed. As the last step, new generation low-cost sensor pixels with smaller pixel pitch is designed and tested.