Analysis of happiness related qualities of mobile physical activity applications
Mobil fiziksel aktivite uygulamalarının mutluluk ile ilişkilendirilen özelliklerinin analizi
- Tez No: 341042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Psikoloji, Industrial Design, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hareketsiz yaşamı seçenlerin sayısındaki artış nedeniyle, insanları fiziksel olarak aktif kılmak üzere ortaya çıkan teşebbüsler bulunmaktadır. İkna edici teknoloji, insanların fiziksel aktivite davranışını değiştirmek ve sürdürmek için umut vericidir. Her an her yerde bulunabilmesi ve her yerden bağlanılabilmesi sebebiyle, cep telefonlarının ikna edici teknoloji için faydalı bir platform olduğu düşünülmektedir. İkna edici mobil uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilen müdahalelerin sayısındaki artışa rağmen insanlar fiziksel aktivite için motivasyonlarını sürdürmekte güçlük çekmektedirler. Her ne kadar ikna, literatürde fiziksel aktiviteyi artırmak amacıyla davranış değiştirmeyi hedefleyen mobil uygulamalar bağlamında çok çalışılmış olsa da, uygulamaların öznel iyiliği artırarak kullanıcıların mobil uygulamalara bağlanmasını sağlayan ürün özelliklerinin anlaşılması konusunda bir çalışmanın eksikliği görülmektedir. Bu tez, kullanıcıların öznel iyilik ihtiyaçları ve algıları çevresinde, mobil fiziksel aktivite uygulamalarının mutlulukla ilişkilendirilen özelliklerini araştırmaktadır. Literatür araştırması ve 20 katılımcının günlük bilgileri ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilerin nitel analizinden elde edilen sonuçları ışığında, bu tez, tasarımcılar için kullanıcıları ürünle bağlayarak fiziksel aktivite davranışının sürdürülebilmesi amacıyla olumlu kullanıcı deneyimi yaratıp mutluluğu artıran ürün tasarım ölçütleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the number of people choosing sedentary lifestyle, there are efforts to encourage people to be physically active. In that regard, persuasive technology is found to be a promising tool for changing and maintaining physical activity behavior. Owing to advantages such as ubiquity and connectivity, mobile phones are considered to be beneficial for establishing a platform for persuasive technology. Despite the growing number of interventions realized through the creation of persuasive mobile applications, people encounter difficulties in sustaining motivations for physical activity. Although persuasion in context of increasing physical activity has been studied a lot, the literature on mobile applications, which intend to change behavior to be physically active, lacks a study about the qualities of smart mobile applications engaging users through the enhancement of subjective well-being. This thesis explores the qualities of mobile physical activity applications that are associated with happiness, by answering the questions around users' subjective well-being needs and perceptions. The results of literature review together with the qualitative analysis gathered by semi-structured interviews and diary data of 20 people are aimed at presenting product design framework for designers on creating positive user experience that enhance happiness by engaging users with applications to sustain physical activity behavior.