Estimation of response errors in complex sample surveys
Karmaşık örnekleme planı uygulanan araştırmada yanıt hatalarının tahmini
  1. Tez No: 341047
  2. Yazar: FİDAN FAHMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZTAŞ AYHAN, PROF. DR. İNCİ BATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde basit ve ilişkili yanıt hataları incelenmektedir. Çeşitli deney tasarım modelleri (İçiçe tasrım, içiçe ve faktörel faktörler tasarımı ve bölünmüş parseller gibi) kullanılarak anketörlerin sahaya optimum dağıtım (atama) planları araştırılmıştır. Önerilen tasarımlar etkileşim sürecinin birçok aşamasını gözönünde bulundurmaktadır. Örnekleme hatası olmayan hataları etkileyen faktörleri açıklamak için birçok doğrusal ve etkileşim modelleri kullanılmıştır. Yanıt hataları modelleri genelde basit yanıt hataları olarak değerlendirilmekle birlilkte diğer bazıları ilişkili yanıt hataları olarak da değerlendirilmektedir. İlişkili yanıt hataları doğal olarak anketör ve anket yapılan kişi arasındaki etkileşimi dikkate almaktadır. Bu çalışmada ayrınlılı bir kaynak taraması sonrasında hata kaynaklarını araştırmak üzere önerilen deney tasarımı modelleri kullanılarak anketörlerin sahaya dağıtım teknikleri araştırılmıştır. Tezde pilot ve ana araştırma sonuçları ayrıntılı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, simple and correlated response errors are investigated. The optimum interviewer allocation settings has been investigated by using different experimental design models (Nested design, Nested and factorial factors design and Split plot design). The proposed designs considers several stages of an interactive process. Several linear and multiplicative models have been used to explain the factors effecting nonsampling errors. This naturally includes response error models. The response error models are generally evaluated as simple response errors, and some other proposals are used to evaluate them as correlated response errors. Correlated response errors, naturally takes the interaction between the interviewer and the respondent into account. In this study, after an exhaustive literature review, the interviewer fieldwork allocation techniques are investigated by the proposed experimental design models to study the sources of error. The pilot survey and main survey results are presented in detail.