CEIT undergraduate students' perceptions and preferences of formative feedback, and the relationship of these perceptions and preferences with their learning approaches
BÖTE lisans öğrencilerinin biçimlendirici geri bildirime yönelik algıları ve tercihleri ile bu algı ve tercihlerin öğrenme yaklaşımlarıyla olan ilişkisi
  1. Tez No: 341046
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLFİDAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Proje derslerinde verilen biçimlendirici geri bildirim, öğrencilerin grup veya bireysel olarak karmaşık görev ve problemlerle baş etmesine yardım etmekte, proje ve rapor gelişimini kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma Bilgisayar ve Öğretime Teknolojileri lisans öğrencilerinin projelerine ve raporlarına verilen yapılnadırıcı geri bildirime yönelik algılarını ve tercihlerini araştırmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, öğrencilerin biçimlendirici geri bildirime yönelik olan algılarının ve tercihlerinin öğrenme yaklaşımları (Derinlemesine öğrenme ve Yüzeysel öğrenme) ile olan ilişkisi de incelenmektedir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden aşamalı keşif araştırma deseni kullanılmıştır. Öğrencilerle (n=10) yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, öğrencilerin çeşitli biçimlendirici geri bildirim özeliklerine ve kaynaklarına yönelik olan algılarını ve tercihlerini betimleyen temalar oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar ve literatür kullanılarak algılar ölçeği ve tercihler ölçeğinden oluşan bir anket oluşturulmuştur. Pilot çalışma için veriler Ortadoğu Teknik Üniversitesi?nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm?ünde bulunan 97 lisans öğrencisinden toplanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda, üç faktörlü (gelişim, anlaşılırlık ve teşvik) algılar ölçeği ve bir faktörlü tercihler ölçeği elde edilmiştir. Ana çalışma için veriler Amasya, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinde bulunan 250 BÖTE lisans öğrencisinden 2012-2013 Bahar Döneminde toplanmıştır. Algılar ölçeği ve tercihler ölçeğine doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Ayrıca betimsel analizi, kanonik korelasyon analizi ve faktör skoru korelasyonu analizini içeren diğer analizler nicel verilere uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, proje derslerinde verilen biçimlendirici geri bildirimlerin, öğrencilerin proje ve rapor gelişimlerinin yanı sıra, onların öğrenme gelişimleri üzerindeki önemi öğrenciler tarafından önemli şekilde dikkat çekilmiştir. Proje derslerinde verilen biçimlendirici geri bildirim öğrenciler tarafından dersin ana bileşeni olarak görülmüştür. Öğrencilerin biçimlendirici geri bildirime karşı olan algılarının biçimlendirici geri bildirimi veren kişiye göre değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Yine de, öğrenciler öğretim üyesi tarafından verilen biçimlendirici geri bildirime önem vermişlerdir. Biçimlendirici geri bildirim tercihleri ile ilişkili olarak, öğrenciler genellikle proje ve rapor performansının zayıf ve güçlü yönlerini açık bir şekilde gösterip geliştirmesine yardım eden, gerekli düzeltmelerin nasıl yapılacağını açık bir şekilde söyleyen, proje ve raporun zayıf yönlerini geliştirmek için öneriler sunan biçimlendirici geri bildirimler tercih etmişlerdir. Buna ek olarak, öğrenciler verilen yapılanadırıcı geri bildirimlerin açık, anlaşılır, pratik, tutarlı ve zamanında verilmesini tercih etmiştir. Ayrıca öğrenciler, projelerde ve raporlarda gösterdiği çabayı dikkate alan, onları düzeltmeler için motive eden, ve olumlu verilen biçimlendirici geri bildirimleri istemişlerdir. Çalışma sonuçları ayrıca öğrencilerin biçimlendirici geri bildirime yönelik algıları ve tercihlerinin sadece derin öğrenme yaklaşımı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Derin öğrenme yaklaşımına sahip olan öğrencilerin, projelere ve raporlara verilen biçimlendirici geri bildirime yönelik tercihlerinin ve algılarının yüksek olma eğilimi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Formative feedback in project-based courses helps students either group or individual to deal with complex tasks and problems and facilitates their project and report development. This study investigates CEIT undergraduate students? perceptions and preferences for formative feedback given for their projects and reports. The study also examines the relationship of these perceptions and preferences with the type of their learning approaches (Deep vs. Surface). Sequential exploratory mixed methods research design was employed. Semi-structured interviews with participants (n=10) resulted in themes describing perceptions and preferences for a variety of formative feedback types and feedback sources. These themes and literature were used to create a questionnaire with two scales: perceptions and preferences. Data for pilot study were collected from 97 CEIT undergraduate students in Middle East Technical University. Exploratory Factor Analyses resulted in three factors for perceptions scale (development, understandability and encouragement) and one factor for preference scale. Data for main study were collected from 250 CEIT undergraduate students in 2012-2013 Spring Semester from three public universities: Amasya, Ankara and Hacettepe. Confirmatory Factor Analysis was conducted on perceptions and preferences scales. Further analyses were conducted on the quantitative data, including descriptive analysis, Canonical correlation analysis and factor score correlation analysis. Results indicated that students gave significant attention to the importance of formative feedback on their project and report development as well as on their development of learning in project based courses. Formative feedback was viewed as a key component in project based courses. Their perceptions were varied with respect to different formative feedback providers. Yet, they appreciated formative feedback provided by instructors. In relevance to formative feedback preferences, students commonly preferred to receive formative feedback that helps them develop their projects and reports by showing the weak and strong sides of their project and report performances, giving clear explanations about how to make necessary revisions, including suggestions to improve weak aspects of their projects and reports. Moreover, students preferred formative feedback to be clear, understandable, practical, consistent, and timely. Students also wanted encouraging formative feedback that recognizes their efforts on their projects and reports, motivates them for revisions, and provides messages in a positive tone and manner. The results of the study also indicated that students? formative feedback perceptions and preferences were only correlated with deep learning approach. Students adopting deep approach tend to have high preferences and high appreciation toward formative feedback provided for their projects and reports.