Sayısal ortamda ses analizi-sentezi teknolojisi ve eğitimi
  1. Tez No: 34105
  2. Yazar: MERT KONU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Üzerinde tez yazmak amacıyla seçilen konu, günümüzdeki hızla gelişen teknolojinin paralelinde getirdiği, konuşma sentezi ve analizidir. Sesin tanımı ve özellikleri ile başlayıp konuşmanın insanın gelişiminde oynadığı rolden günümüzde vardığı bilimsel noktaya kadar olan süreç incelenecektir. Burada sesin özelliklerinin yanında konuşmanın özellikleri de tanıtılmaya çalışılmış, Türkçe ve ingilizce için dilsel tanımlar yapılmıştır. Konuşmanın algılanma fazına da değinilmiş ve tanımlamada mantık olarak örnek alınacak olan algılama ve duyma olguları da açıklanmaya çalışılmıştır. Dünyanın bu alanda teknolojik olarak bulunduğu yeri belirlenmiş, geliştirilmiş olan yazılımsal ve donanımsal altyapının belirlenmesi, günümüzde kullanım alanları ve kapsamı verilirken aynı zamanda, konuşma analizi ve sentezinin teknik açıdan nasıl gerçeklenir, bunu yaparken kullanılabilecek methodlar nelerdir sorularına da cevap verilmeye çalışılacaktır. Bunun yanında analizin biraz daha ayrıntısına girilerek konuşma anlama işleminin nasıl yapılabileceğine de kısaca değinilecektir. Sonuç olarak ise Türkiye bazında konuşmanın günümüzdeki yeri, kullarımı alanları ve kullanan kişilerin karşılaştıkları sorunlar ele alınmaya çalışılacaktır. Türkiyede bu tip uygulamalar için araştırmalarının olup olmadığı araştırılacaktır. Fonetik açıdan her kullanıcının kendi datasını oluşturması yüzünden, bir fonetik kaosunun oluşmuş olması sebebiyle, böyle bir durumun engellenmesi için yapılabilecek olan şeyler araştırılmış ve bunu kimin yapabileceği bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'de konuşma analiz ve sentezi konularım kapsayan bir dersin herhangi bir üniversitede verilip verilmediği araştırılmış, MARMARA üniversitesi'nde de bu ders verilecek olursa hangi ağırlıkta ele alınmasının uygun olacağı üzerinde tartışılacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this chosen thesis is Speech Synthesis and Analysis which is important in the fast improving technology. In this thesis, we will start searching the definition and specifications of sound and how significant role speech is playing in today's scientific world. Beside the specifications of sound, specifications of speech are also examined, the speech based terminology's of bom Turkish and English languages are researched. The definitions of reception phase of speech and hearing mechanism are defined. In the phases of software and hardware, the present of the technological world about mis subject is also examined. Utilization places of speech synthesis and analysis in the world and in our country are defined. Technically, the way of speech synthesis and analysis is explained. Finally, all examinations are rechecked for our country. The necessity and the weight of this courses in MARMARA University is discussed.