Bilgisayarlı baskı kontrol ünitelerine sahip ofset baskı makinelerinde baskı işlemleri
Printing procedures for ofset presses with computer print control units
- Tez No: 34106
- Danışmanlar: PROF.DR. A. SAİT SEVGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET 1905 yılında Amerikalı J. W. Rubel, taş baskı ( Litografi ) sistemini geliştirmek için yapmış olduğu çalışmaların sonunda ofset baskı sistemini bulmuştur. Günümüze gelene kadar bu alanda pek çok değişiklikler ve gelişmeler kaydedilmiştir. 1980'li yıllardan itibaren tam otomatik - mekanik baskı makinelerinden tam otomatik - dijital baskı makinelerine geçilmiştir. Bilgisayarlı Baskı Kontrol üniteleriyle donatılan bu makinelerle, baskı öncesi ve baskı esnasında Kalite kontrolün yüksek hassasiyetle yapılması sağlanmıştır. Kalitenin değerlendirilmesi ve kontrolü farklı baskı uygulamalarında çok değişik yöntemlerle yapılmaktadır. Mesela : Matbaacı kendi matbaasında sübjektif izlenimlerini esas alarak deneme baskısı işini kendisi yapabilir veya bu görevi tecrübeli bir baskı operatörü yerine getirebilir. Bazı basım şirketlerinde kalite kontrol için ölçüm cihazları kullanılır. Bunların çoğu elde kullanılabilecek türden veya büyük ölçekli densitometrelerdir. Bazı densitometreler, renk düzeltmeleri yapılması için doğrudan baskı makinesine bağlantılı olabilirler. Başlangıçta renkleri karşılaştırmaya yönelik tek ölçümlü spektrum fotometresi, başlıca olarak; kağıt, mürekkep vb. testler için kullanılırdı. Baskı kahpesinin izlenmesi konusunda tek ölçümlü spektrofotometrenin kullanımı, istatistiksel kalite kontrol verileri elde etmek üzere nokta kontrolleriyle sınırlıydı. 1990 yılında Heidelberg D.AG firması ilk gerçek renk ölçüm sistemini“CPC 2 - S”sunarı imalatçı olmuştur. Bu sistem otomatik uzaktan kontrollü mürekkep kontrol sistemiyle on line bir ofset baskı makinesine bağlıdır. Günümüzde pek çok baskı makineleri imalatçıları kendi makineleriyle, uyumlu çalışan bilgisayarlı baskı kontrol ünitelerini geliştirmiştir. Bunlardan kendim kabul ettirmiş iki sistemi (“ HEIDELBERG CPC ”ve“MAN - ROLAND KUMANDA VE KONTROL ”) araştırdım.' -II-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRINTING PROCEDURES FOR OFSET PRESSES WITH COMPUTER PRINT CONTROL UNITS In 1905 J. W.Rubel, an American, discovered ofset printing system while he was trying to develop a system for Lithography. Until then there has been a lot of changes and developments in ofset printing. In 1980's full automatic - digital presses have begun to replace full automatic - mechanic ones. With the new presses have beeen equipped with computer print control units, quality can be precisely controlled both before and during printing. Various methods are used to evaluate and control quality in different printing applications. For example, proofing can be done by the pressman at his own print shop according to his subjective impressions or by an experienced press operator. Measuring instruments are used by some printing companies for quality control. Most of these instruments can be handled by hand, some of them are greater scale densitometers may have direct interface with presses. One - Measurement spectrum photometers were first used to test printing stock, ink etc. for comparing colors. Its usage to follow up print quality was limited to perform dot controls to obtain statistical quality control data. In 1990 Heidelberg D. AG. the first manufacturer of the real color measuring system introduced“ CPC 2 - S ”. The feautures of the system are a remote controlled inking system and on - line connection with the press. Today many press manufacturers have developed computej print control units suitable to their presses. I have researched the most popular ones“ Heidelberg CPC ”and“ MAN - ROLAND Remote and Control systems”. -Ill-