Light triggered self-assembly and hydrogelation of azobenzene bearing peptides and investigation of their nanostructures
Işıkla tetiklenerek kendiliğinden yapılanan azobenzen içerikli peptit hidrojeller ve nanoyapılarının incelenmesi
  1. Tez No: 341057
  2. Yazar: MENİZ TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
1993 yılında tesadüfi keşiflerinin ardından, kendiliğindenyapılanarak hidrojel oluşturabilenpeptitler özellikle son 10 yılın hızlagelişen alanlarından biri olmuştur.Seçici ilaç salınımı, doku mühendisliği vebiyomedikal uygulamalarda kullanılabilmeleriiçin doğada bulunan 21 aminoasite ek, sentetik aminoasitlerden de yararlanarak, birbirinden farklı yapıda birçok peptit kimyasal sentez yöntemleriyle kolaylıkla oluşturulabilir. Peptitleri oluşturan aminoasitlerin çeşitliliği, çok farklı fiziksel ve kimyasal özelliğe sahip peptit yapılarının elde edilmesine olanak sağlamaktadır ve bu sayede de çok daha farklı uygulamalar yapılabilmektedir. Kendi kendine yapılanarak hidrolej oluşturan peptit eldesinde tercih edilen yöntemlerden biri de peptit diziliminde kuvvetli bir şekilde ?beta-sheet? yapısı oluşturabilen aminoasitlerin kullanılmasıdır. Bu yolla kuvvetli beta-sheet oluşturan peptitler, makroskopik boyutta hidrolej özelliği taşımak üzere çeşitli nano-yapılar oluşturabilirler ve bu sürecin tersinir olması da beklenen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı ışıkla tetiklenerek kendiliğinden hidrolel oluşturabilen azobenzen içerikli peptit yapılarının eldesi ve bunların nano yapılarının/biyomalzeme uygulamalarının çalışılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle azobenzen türevi içeren bir aminoasit kenetlenme tepkimesiyle sentezlenmiştir. Sentezlenen peptitin kuvvetli bir şekilde moleküller arası ?beta-sheet? oluşturabilmesi için kullanılan aminoasitlerin dizilimi büyük önem kazanmaktadır. Azobenzen türevi aminoasit dizilimin ortasında olacak şekilde özellikle lizin(K), fenilalanin(F)/ alanin(A), ve glutamik asit (E), bu çalışmada tercih edilmiştir. Azobenzenin kimyasal özelliklerinden de yararlanarak (geometri, polarite vb.) peptitin ışıkla uyarıldığında hidrojel oluşumu ve sistemin fotokimyasal izomerizasyonu bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu sayede oluşturulan sistem seçici ilaç salınımında da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Since their serendipitously discovery in 1993, hydrogel of self-assembling peptides are becoming an emerging field especially in last 10 years. For their application in selective drug delivery, tissue engineering and biomedical applications, divergent peptide libraries can be constructed through chemical peptide synthesis, utilizing synthetic amino acids addition to 21 naturally occurring ones. One of the methods which were applied to obtain self-assembling peptides is incorporating strongly beta-sheet forming amino acids in the sequence of peptides. These peptides having strong beta-sheet structures can undergo self-assembly and form nano fibers resulting a hydrogel character as a macroscopic property under certain conditions. For the application of hydrogel forming peptides, self-assembly should be stimulus responsive and preferably reversible process. The target of this project is to obtain a light controlled self-assembly and hydrogelation of peptides in order to use in biomedical and biotechnological applications. For this purpose, initially, an azobenzene amino acid derivative that can respond to stimuli synthesized using coupling reaction. After the synthesis, including artificial azobenzene amino acid in the middle of peptide sequence; mainly Lysine (K), Alanine (A) / Phenylalanine (F) and Glutamic acid (E) are preferred among the natural amino acids. It is shown that the peptide composed of those mentioned amino acids can respond light. Utilizing the change in geometry and polarity of azobenzene upon irradiating with light, a control in the self-assembly and hydrogelation of the peptide is the target of this project. With the unique design of this system and its photochemical isomerization, hydrogel structure is disrupted and this feature can be used as a selective drug delivery system.