Renewable energy planning in Turkey with a focus on hydropower
Türkiye'de hidrolik enerji odaklı yenilenebilir enerji planlaması
  1. Tez No: 341061
  2. Yazar: EMRE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyük oranda yabancı fosil kaynaklarına bağımlı olan Türkiye, artan nüfus ve hızla gelişen ekonomiye paralel olarak artan enerji tüketimi nedeniyle pek çok sorun yaşamaktadır. Yabancı fosil kaynaklarına olan bağımlılık ekonomik gelişmeyi engelleyerek ülkenin sürdürülebilir kalkınmasını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, ülkenin yenilenebilir enerji kaynakları bir an önce değerlendirilmeli ve geliştirilmelidir. Elektrik üretimindeki katkılarının arttırılması için geliştirilecek olan yenilenebilir enerji kaynaklarının önceliklendirilmesi ise çok kriterli bir karar verme problemidir. En uygun yenilenebilir enerji kaynağının seçimi için enerji ve çevresel hedefler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada, elektrik üretimindeki katkısını arttırmak için Türkiye?nin sahip olduğu güneş, biyokütle, jeotermal, rüzgâr ve hidrolik kaynaklarından hangisine öncelik verilmesi gerektiği Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu yenilenebilir enerji kaynakları, çoğu kamu ve özel sektörde çalışan akademisyenlerden ve profesyonellerden oluşan bir grup uzman tarafından, kapsamlı bir literatür taraması sonucu belirlenen kriterlere ve alt kriterlere göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, enerji hedeflerini gerçekleştirmenin çevresel hedefleri gerçekleştirmeye göre daha önemli olduğu ve hidrolik enerjinin Türkiye?nin elektrik üretimindeki katkısını arttırmak için en çok tercih edilen yenilenebilir enerji kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve sosyal kabul edilebilirliğin sağlanması konusundaki sorunlar, uzmanlar tarafından hidrolik enerjinin en büyük sorunları olarak belirlenmiştir. Güneş ve rüzgâr enerjisi ise elektrik üretimindeki katkısını arttırmak için geliştirilebilecek ikinci ve üçüncü seçenekler olarak seçilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
As a country highly dependent on foreign fossil fuel sources, Turkey experiences many problems due to its increasing energy consumption in parallel with increasing population and rapid economic growth. Foreign fossil fuel dependency adversely affects sustainable development of the country by hindering its economic development. Because of this, renewable energy sources of the country should be evaluated and developed as soon as possible. Prioritization of the development of renewable energy sources to increase their contribution to electricity generation is a multi-criteria decision making problem. Both energy and environmental goals need to be considered in selecting the most suitable renewable energy source. In this study, which one of the renewable energy sources, solar, biomass, geothermal, wind, or hydropower, should be given priority to increase its contribution to Turkey?s electricity generation is examined by employing Analytic Hierarchy Process. These renewable energy sources are compared with respect to selected criteria and sub-criteria determined as a result of a comprehensive literature review by a group of experts who are mostly academicians and professionals working in public and private sector. As a result of this study, it is found that satisfaction of energy goals are given higher priority compared to satisfaction of environmental goals and hydropower is selected as the most preferred renewable energy source to increase its contribution to Turkey?s electricity generation. However, experts identified maintaining environmental sustainability and maintaining social acceptability as the most important problems associated with hydropower. Solar and wind energies are identified as the second and third choices to be considered for development in terms of electricity generation.