Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikaları ile AB 2030 enerji stratejilerinin uyumu
The harmonization of turkey's renewable energy policies and EU 2030 energy strategies
  1. Tez No: 476806
  2. Yazar: MOHAMMAD KEİVANFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Nüfus artışı, şehirleşme, sanayileşme ve hükümet politikaları gibi faktörler nedeniyle enerji geçmişe kıyasla daha önemli bir faktör haline gelmiştir. Enerji verilerini incelemek, arz ve tüketim enerjisinin arttırılması, fosil enerji kaynaklarının rolü ve yeni enerjilerin (yenilenebilir enerji gibi) paylaşımına vurgu yapmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi nedeniyle, başarılı bir bölge veya ülke politikalarını gözden geçirmek, diğer ülkeler için bir model olarak görülebilir. Bu tezin amacı, Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikalarını (yenilenebilir kaynak potansiyeli yüksek olan bir ülke) AB politikasıyla (bu alanda dünyanın en başarılı kuruluşlardan biri olan) karşılaştırarak değerlendirmektir. Bu nedenle, bu çalışmanın ana hedefi 2030 AB enerji stratejileri üzerinedir. Sonuçlar, Türkiye'nin ana problemlerden birinin yenilenebilir enerji sektöründe uzun vadeli politikalarında olduğunu göstermektedir çünkü bu sektör yatırımcılar için politika istikrarı ve destek politikalarında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi politikaları daha fazla dikkate alınmalı ve bununla beraber rüzgâr enerjisi alanında da kararlı politikalar oluşturulmalıdır. Türkiye, AB politikasıyla karşılaştırıldığında, Türkiye'de çevre dostu bir kaynak olan jeotermal enerjinin payı çok düşükken, çevre tahribatına sebep olan hidro enerjinin ise önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir. Yenilenebilir enerji sektöründe ki resmi verilere göre, AB'nin başarılı politikalar sürdürdüğü bir dönemdeyken Türkiye'nin bu alandaki politikasında önemli bir değişiklik yapamadığı gözlemlenmektedir. Türkiye'nin AB'ye kıyasla yenilenebilir enerji statüsünü geliştirilmesi için daha zor bir yolla karşı karşıya kalacağı vurgulanmalıdır. Ancak, yenilenebilir enerji kaynakları açısından yüksek potansiyele sahip bir ülke olarak, yenilenebilir enerji alanında istikrarlı ve uzun vadeli finansal destek yaratmanın yanı sıra politikaları değiştirerek ve reform yaparak konumunu geliştirmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Due to some factors such as population growth, urbanization, industrialization and government policies; energy has become more valuable compared to the past. Moreover, surveys were done recently reveals the need of emphasizing on increasing energy supply and consumption, the role of fossil energy sources and the share of new energies such as renewable energy. Because of the importance of renewable sources, reviewing successful policies in a region or a country can become a model for other nations to implement in the future. The aim of this thesis is to evaluate Turkey's renewable policies (as it has a high potential of renewable resources) in comparison to EU's policies (one of the most prosperous blocks in the world). Therefore, the main focus of this study is on 2030 EU Energy Strategies. The results show that one of the biggest problems in Turkey is the long-term policies of the renewable sector because for investors in this area policy stability and support systems play a significant role. Also among renewables, they should pay more attention to solar energy policies and wind power requires more stable policies. Compared with the EU policies, Turkey has a significant share of hydropower that will cause environmental problems while the share of geothermal energy, which is eco-friendly, is small. Reviewing official data in renewable sector shows that Turkey failed to form successful policies while the EU experienced successful policies in this particular area. Thus, if Turkey is to adapt EU policies, it must follow the hard road to attaining the renewable energy status. However, Turkey can improve its position by reforming and amending the policies and also by creating stable and long-term financial support in the field of renewables.