'Alcolor' nemlendirme sistemi ile konvansiyonel nemlendirme sisteminin mukayese edilerek incelenmesi
- Tez No: 34107
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET L. ORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Matbaacılık, Chemistry, Typography
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ofset baskı sistemi günümüzde baskı alanında en çok kullanılan sistemler dendir. Bu sistem su, ve mürekkep arasındaki bağlantıya dayanmaktadır. Ofset baskı sisteminde mürekkep-su dengesi çok önemlidir. Eğer istenilen denge sağla namazsa, baskı esnasında problemler ortaya çıkar. Ofset baskı makinesinde ideal ve kaliteli baskının gerçekleşebilmesi için gerekli üç unsur; nemlendirme suyu, mürekkep ve baskı malzemesidir. Bunların içinde en önemliside-nemlendirme suyu ve bunu faaliyete geçiren nemlendirme sistemleridir. îdeal baskının gerçekleşmesi için suyun yüzey geriliminin düşük olması, vis kozitesinin düşük olması, belirli bir pH değerine sahip olması, belirli bir sertliğe uygun olması, düzenekleri uygunsa alkol kullanılması lazımdır. Bu tezde; nemlendirme suyunun pH'ı, yüzey gerilimi ve viskozitesi ile bunların ölçme yöntemlerine değinildi. Piyasada en çok. tercih edilen nemlendirme sistemleri açıklandı. Ayrıca ülkemizde büyük bir kullanıcı kitlesi bulan Konvan- siyonel nemlendime sistemlerine sahip ofset baskı makineleri ile, Alcolor nemlendirme sistemi gibi Alkol destekli nemlendirme sistemlerine sahip ofset baskı makinelerinin özellikleri tartışılmış, birbirlerine karşı olan avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Off-set printing is the most popular system in today's Printing market. This system based on the balance of water and ink. For getting good results the balan ce have to be set properly. Paper, ink and dampening fountain are three basic elements of off-set prin ting. The spesifications of dampening fountain and the type of dampening system directly effect on the result. For getting good results fountain solution shoold have low surface tension, low viscosity and standart pH. Also, It should have proper amount of alcohol. In this thesis, the characteristics like pH, surface tension and viscosity of fo untain solution and their measuring technics and popular dampening systems are described. The most popular dampening systems, conventional and alcohol based like Alcolor, are discussed. At a conclusion the advantages and disadvanta ges of these two systems are pointed.