Market developments of renewable energy in turkey
Yenilenebilir enerjinin türkiye?de piyasa gelişimi
- Tez No: 341092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yenilenebilir enerji Dünyada olduğu gibi Türkiyede'de güncel bir konudur. Türkiye yenilenebilir enerji alanında politika geliştirmektedir. Elverişli bir enerji üretimi yolu olmasına rağmen,yenilenebilir enerji üretiminin önünde engeller de vardır. Yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi için bu engeller analiz edilmeli ve aşılması için uygun politika ve uygulamalar geliştirilmelidir. Tez kapsamında yenilenebilir enerji politikaları ve uygulamalar genel olarak ve Türkiye özelindeincelenmiştir. Elektrik piyasası, yenilenebilir enerji gelişiminde canalıcı faktördür. Türkiye deki Gün Öncesi Piyasası ve Yenilenebilir Enerji Destek mekanizması incelenmiş, iki yenilenebilir enerjisantrali için gerçek zamanlı üretim ve fiyat rakamları kullanılarak gelir hesaplamaları yapılmış ve bu hesaplar üzerinden piyasalar karşılaştırılmıştır. Ayrıca, rüzgar santralleri için yeni geliştirilmiş, gerçek zamanlı üretim tahminini amaçlayan proje sonuçları piyasa getirisi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is a current issue in the world as well as in Turkey. Turkey has developing policies in the renewable energy field. Although it is a beneficial mean of obtaining energy, there are barriers on renewable energy production. In order to develop renewable energies, those barriers have to be analyzed and suitable implementations should be developed to overcome them. In this thesis policy and implementation on the renewables are evaluated in general and specially for Turkey. The electricity market is one of the crucial factors of development of the renewable energy. The day-ahead market and renewable energy support mechanism in Turkey are investigated. Finally benefit calculations is carried out in order to compare benefits of renewable energy in market and support mechanisms by using real time price and production values of two renewable energy plants; a hydropower and a wind power plants. Further, outcomes of newly developed prediction project for wind power plants are evaluated in terms of market benefit.