Enerji piyasasının mevcut görünümü ve yenilenebilir enerji şirketlerinin mali performansları açısından karşılaştırılması: Türkiye uygulaması
Currentview of energy market and renewable energy companies in terms of financial performance comparison: Applications in Turkey
- Tez No: 391262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE YÜKSEL YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünya' da yaşanan hızlı nüfus artışı ve bunu takip eden hızla değişime uğrayan gelişime açık teknoloji, enerjiye olan talebi sürekli artırmıştır. Gelecekte de bu talep-teki artışın devam edeceği öngörülmektedir. Bu artan enerji talebi ve fosil yakıtların üretim ve tüketimi sürecinde atmosfere yayılan karbon emisyonlarının yol açtığı küresel ısınma ve iklim değişikliği oldukça karmaşıklaşan bir dönemin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu da temiz ve verimli güç üretme gereksinimi yeni arayışlar üretme konusunda düşünmeye itmiştir. Araştırmanın sonucunda Yeni Dünya Düzeni içinde yeni bir oluşum olan enerji verimliliği, yeşil ekonomi ve yeşil istihdam kavramlarının şekillendirdiği enerji piyasasındaki gelişmeler doğrultusunda Türkiye'de yenilenebilir enerji üretimi yapmakta olan şirketlerin sayılarının az ve mali performanslarının çok istikrarlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Belirtilen konularda çalışmalar gerçekleştirildiği takdirde Türkiye' nin enerjide dışa bağımlılığında ve kıt kaynak kategorisinde olan birincil enerji kaynaklarında oluşabilecek krizlerin etkisinden uzak alternatif finansman yöntemi gibi düşünerek ülke ekonomisine katkı sağlayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in World population and the subsequent development of open technology undergoes rapid change, increased demand for energy constantly. In the future, it is anticipated that demand will continue to increase. This increased energy demand and fosil fuel production and consumption of carbon emissions released into the atmosphere in the process that leads to global warming and climate change are experiencing a period of quite complex. This clean power generation needs everyone to think about the concept of renewable energy sources has it. At the end of the study in the direction of developments in the market of energy formed by the concepts energy efficiency, green economy and green employment, a new formation in New World Order, it was concluded that the number of the corporations producing renewable energy is low and their financial performances are not very stable. If studies are conducted in the issues mentioned, it can be said that they will contribute to national economy far from the effects of probable crises of primary energy sources categorized as scarce sources and foreign source dependency as an alternative finance method.