Regional flood frequency analysis for Ceyhan
Ceyhan havzası için bölgesel taşkın frekans analizi
  1. Tez No: 341091
  2. Yazar: MEHMET ALTUĞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bölgesel Taşkın Frekans Analiz yöntemi genellikle ölçüm yapılmamış ya da yetersiz miktarda ölçümün bulunduğu havzalardaki taşkın debilerinin hesaplanmasında kullanılır. Bu methodun uygulaması esnasında yetersiz veri sayısını arttırmak için bölgede bulunan diğer istasyonlar kullanılır. Diğer istasyonların kullanılabilmesi ve verilerin ölçüm olmayan havzaya taşınabilmesi için bu havzaların aynı özellikleri taşıması önemlidir. Bu yüzden bazı Bölgesel Taşkın Frekans Analizi yöntemleri Ceyhan havzasına uygulanmıştır. Dalyrmple (1960) method ise Türkiye'de genel geçer kullanılan BTFA yöntemi olarak uygulanmıştır. İlave olarak adım adım ve Doğrusal Olmayan Regresyon Analiz yöntemleri de Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler olarak havzadaki taşkını hesaplamak adına havza parametreleri ile birlikte kullanılmıştır. Bu Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler çalışılırken yağış, en uzun nehir kolu, yuvarlaklık, göreceli rölyef, havza rölyefi, Hmaks, Hmin, Hort ve H? gibi havza parametreleri kullanılmıştır. Ayrıca, analizlere başlamadan önce havzadaki istasyonlar özelliklerine göre Ward ve K-ortalama kümeleme yöntemleri kullanılarak gruplandırılmıştır. Analiz sonuçları değerlendirilirken Ortalama Hata Karesinin Kökü, Nash-Sutclife Verim İndeksi ve % değişimi sonuçları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Ceyhan havzası için ilave havza parametreleri ile birlikte Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler kullanılarak yapılan hesapların sonucunun, klasik yöntem olarak bilinen Dalyrmple (1960) yöntemine göre daha doğru sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Kümeleme yapılan veriler kümelendirilmemiş verilere göre daha doğru sonuçlar vermiştir. Kümelenmiş ve kümelendirilmemiş bölgelerdeki Q100/Q2.33 katsayılarını kıyasladığımızda, kümelendirilmemiş bölgede 3.52, 2. Kümelenmiş bölgede 3.43 ve 3. Kümelenmiş bölgede 3.65 olduğu gözlenmiştir. Üç bölgeye ayıracak şekilde kümeleme yapılarak Doğrusal Olmayan Regresyon Analizi yapıldığında Ortalama Hata Karesinin Kökü 29.54 ve Nash-Sutcliffe Verim İndeksi 0.735 çıkmış, kümelenme ile uygulanan metodun diğer methodlara göre en az hata verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Regional flood frequency techniques are commonly used to estimate flood quantiles when flood data are unavailable or the record length at an individual gauging station is insufficient for reliable analyses. These methods compensate for limited or unavailable data by pooling data from nearby gauged sites. This requires the delineation of hydrologically homogeneous regions in which the flood regime is sufficiently similar to allow the spatial transfer of information. Therefore, several Regional Flood Frequency Analysis (RFFA) methods are applied to the Ceyhan Basin. Dalyrmple (1960) Method is applied as a common RFFA method used in Turkey. Multivariate statistical techniques which are Stepwise and Nonlinear Regression Analysis are also applied to flood statistics and basin characteristics for gauging stations. Rainfall, Perimeter, Length of Main River, Circularity, Relative Relief, Basin Relief, Hmax, Hmin, Hmean and H? are the simple additional basin characteristics. Moreover, before the analysis started, stations are clustered according to their basin characteristics by using the combination of Ward?s and k-means clustering techniques. At the end of the study, the results are compared considering the Root Mean Squared Errors, Nash-Sutcliffe Efficiency Index and % difference of results. Using additional basin characteristics and making an analysis with multivariate statistical techniques have positive effect for getting accurate results compared to Dalyrmple (1960) Method in Ceyhan Basin. Clustered region data give more accurate results than non-clustered region data. Comparison between clustered region and non-clustered region Q100/Q2.33 reduced variate values for whole region is 3.53, for cluster-2 it is 3.43 and for cluster-3 it is 3.65. This show that clustering has positive effect in the results. Nonlinear Regression Analysis with three clusters give less errors which are 29.54 RMSE and 0.735 Nash-Sutcliffe Index, when compared to other methods in Ceyhan Basin.