Probabilistic seismic hazard assessment for earthquake induced landslides
Deprem kaynaklı heyelanların olasılıksal sismik tehlike analizi
- Tez No: 341093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Deprem kaynaklı şev duraysızlığı problemleri, fay yakınında bulunan bölgelerde deprem tehlikesi yaratan en önemli unsurlardan biridir. Yamaçların deprem etkisi altındaki davranışını modellemek için Newmark Kayan Blok (NKB) analizi gibi basitleştirilmiş yöntemler oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu yöntemin sonucu olan, yamaçtaki yer değiştirme değeri arttıkça, o yamacın deprem altında kayma olasılığı yükselmektedir. Literatürde, yamaç yer değiştirmeleri ile çeşitli kuvvetli yer hareketi değişkenlerini ilişkilendiren görgül modeller bulunmaktadır. Bu modeller, küresel yer hareketi kayıtlarını bir arada bulunduran geniş kapsamlı bir veri bankasından faydalanmıştır. Ancak Türkiye'de gerçekleşen depremlerden elde edilen kuvvetli yer hareketi kayıtları bu veri bankasında yeterli düzeyde temsil edilmemektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de meydana gelen depremler sırasında kaydedilen yer hareketi kayıtlarından oluşan bir veri kümesi kullanarak, mevcut NKB yer değiştirme modellerinin, Türkiye'de uygulanacak Olasılıksal Sismik Tehlike Analizleri (OSTA) için uyumluluğunu değerlendirmektir. Ardından, seçilen uygun NKB yer değiştirme modelinin vektör-değerli OSTA çerçevesinde, sismik kaynak tanımlaması, yer hareketi tahmin modelleri ve yer hareketi parametreleri ölçü ilişkilendirme katsayıları da göz önüne alınarak, uygulaması gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, çalışma bölgesi ile ilgili NKB yer değiştirme tehlike eğrileri sunulmuş ve 1999 Düzce Depremi sırasında Asarsuyu Bölgesinde oluşan sismik kaynaklı heyelanlar (Bakacak Heyelanları) ile vaka analizi karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake-induced slope instability is one of the major sources of earthquake hazards in near fault regions. Simplified tools, such as Newmark?s Sliding Block (NSB) Analysis are widely used to represent the stability of a slope under earthquake shaking. The outcome of this analogy is the slope displacement where larger displacement values indicate higher seismic slope instability risk. Recent studies in the literature propose empirical models between the slope displacement and single or multiple ground motion intensity measures such as peak ground acceleration or Arias intensity. These correlations are based on the analysis of large datasets from global ground motion recording database (PEER NGA-W1 Database). Ground motions from earthquakes occurred in Turkey are poorly represented in NGA-W1 database since corrected and processed data from Turkey was not available until recently. The objective of this study is to evaluate the compatibility of available NSB displacement prediction models for the Probabilistic Seismic Hazard Assessment (PSHA) applications in Turkey using a comprehensive dataset of ground motions recorded during earthquakes occurred in Turkey. Then the application of selected NSB displacement prediction model in a vector-valued PSHA framework is demonstrated with the explanations of seismic source characterization, ground motion prediction models and ground motion intensity measure correlation coefficients. The results of the study is presented in terms of hazard curves and a comparison is made with a case history in Asarsuyu Region where seismically induced landslides (Bakacak Landslides) had taken place during 1999 Düzce Earthquake.