CNC frezelerde eğrisel yüzey işleme ve grafik simülasyon yapıları
  1. Tez No: 34110
  2. Yazar: EROL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET CNC frezelerde eğrisel yüzey işleme ve grafik simülasyon yapıları adı altında yapılan bu çalışma, yedi bölümde toplanmıştır. İlk bölümde; takım tezgahlarının tanıtımı, gelişimi, sınıflandırılması, bu sınıflama içerisinde NC ve CNC tezgahların yeri, bu tezgahların genel özellikleri ve konstrüksiyon yapıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; geliştirilmiş NC sistemleri başlığı altında yer alan CNC sitemleri, DNC sistemleri ve hepsini kapsayan CİM sistemleri genel hatları ile tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; konuya yaklaşma bakımından CNC tezgahlarda kullanılan CAM yazılım paketleri ve bunlar içerisinde ağırlıklı olarak EUKLID yazılım paketinin, yüzey tanımlamada kullanılan temel geometrik fonksiyonları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; yine EUKLID paketinde yüzey tanımlamada kullanılan standart yüzey tipleri ve bunların oluşturulması açıklanmıştır. Beşinci bölümde; Konunun odaklanmasına yardımcı olması bakımından çeşitli CAM paketlerinde yüzey modelleme teknikleri incelenmiş ve konuya bu paketlerden örnekler verilmiştir. Altıncı bölümde; konunun odak noktası olan eğrisel yüzeylerin yeraldığı örnek bir uygulama parçasının EUKLID paketinde matematiksel yüzey modeli hazırlanmış, CNC tezgahlarda kullanılmak üzere işleme programları çıkarılmış ve bu tezgahlarda işlenmiştir. Yedinci ve son bölümde ise; hacım kalıplama şeklinde bir parçanın üretimi istenildiğinde, kalıp yapımında izlenen yöntemler ve bunlara ait sorunlar açıklanmış buna karşılık IIICAD/CAM+CNC bütünleşmesinin bu sorunları asgariye indirebileceği özetlenmiş ve son olarakta imalat endüstrisinde bu sisteme geçiş te gözönünde bulundurmaları gereken hususlar belirtilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study that is called as graphical simulation and curved machining consists of seven sections. In the first section, the descriptions of machine tools, their developments and classifications, the role of NC and CNC machines in this classifications and the general characteristics of this CNC machines are explained. In the second section overall description of the CIM systems including CNC and DNC systems which is supplied in the text as developed NC systems does exist. In the third section, the CAM softwares, especially EUKLID package explained in detail for surface creation processes. The basic geometrical commands and their functions are also given in the study. In the fourth section, in addition to geometrical commands for creation of surfaces their functional descriptions are shown by using graphical representations. In the fifth section, for the sake of comparison different CAM softwares are compared and their surface modelling functions explained by means of their examples. In the sixth section, the application of curved surfaces that is the subject of the study has been performed by using the mathematical formulation of EUKLID package then the resulted surfaces are shown in the corresponding figures in the sections. In the seventh and last section, in the case of volume modelling of a 3D (Three Dimensional) work part the required steps and the difficulties confronted during the design have been tried to be explained. The benefits and importance of Computer Integrated Manufacturing (CAD/ CAM systems in the case of machining) are pointed out.