Yeni müfredat programa göre tesviyecilik iş ve işlem yaprakları I
- Tez No: 34111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Teknolojinin gelişimi ile sanayide imalat sırasında; daha az bilgi, beceri ve insan gücü isteyen; NC, CNC, CAD, CAD /CÂM! sistemleri universal freze, universal torna yb. tazgahlara eklenmiş ve imalatı dahajkısa sürede en az hata ile gerçekleştirmeye çahşmaktadır.Ancak geliştirilmiş bü tezgahlar imalat için programlanjırken, frezecilik, tornacılık, el tesviyeciliği ye vargelcilik tekniklerini iyi bilen programcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayraca geliştirilmiş bu makinalardaki mekanik arızaların giderilmesi ; sırasında, | bakım atelyelerinde, el tesviyeciliği, vargelcilik, tornacılık ve frezecilik; tekniklerini iyi bilen kişilere ihtiyaç duyulmuştur.Bu teknikler Milli Eğitini Bakânlığı'na bağlı mesleki ve teknik öğretim yapan okullarda hem teorik hemde pratik olarak verilmektedir. \.,. ' j i ' \ i x> % ? ? ı i“ ; I : i i I f ”; Milli Eğitim | Bakanhğı 1992 yılında Endüstri; Mesjlek Liselerinde uygulanan müfredat programlarında mesleki teknlkleririjdahâ iyi öğretilmesi için bir takım küklüj değişiklikler yapmıştır.Fakatj; günümjüzde müfredat programlanna uygun bir uygulama kitabı mevcut değildir.Bu jişe; öğretmenleri temrin yaptırma komjısunda zor duruma sokmakta ve okullar arasındaki birlik ve bereberliği bozmaktadır. ' ' Mi ' ' ',' ? i i! / !' I' I ; 'i '. [ i || j- i Bu çalışmada; 1992 müfredat programlarına uygun, çağımızın gereklerine göre en az malzemeyle en çok işlem yapabilecek şeklide, kolaydan zora ilkesi göz önünde bulundurulmak TESVİYE, | VARGELCİLİK, TORNA 1 ve FREZE1 konularını kapsayan bir çalışma yaptık. Günümüzde“en iyi öğretimin göstererek ve uygulatarak”yapıldığı jgörüşünderi hareketle her işlemi mümkün olduğunca resimledik. Bu çalışma t eş bölümden oluşmaktadır, i i Birinci bölüm de tesviyecilik ve eğeleme konularını plşleclik.Bölümle ilgili temrinler hazırlayarak teorik olarşk öğrenilenleri), pratik olarak uygulamaya yönelik temrinler geliştirildi. ? !' I İkinci bölûrjıde vargelcilik konularını işledik.Konunun amacına uygun temrinler seçildi. ! -1 ; Üçüncü bölümde tornal konularım işlejdik.Konuyl^ ilgili temrinler bir iş parçası üzerindej çok işlem yapacak şekilde geliştirildi. I,. I Dördüncü bölümde frezecilikl konularını işledik.Bölümle ilgili gerekli olan teorik bilgiyi verdikten sonra tenlırinin uyguİanfna îşekilleri gösterildi.Seçilen temrilerin yapılacak işlemlere en iyi cevap verecek olması sağlandı. ! | f *. i; ! Beşinci bolünde; yukarıdaki bölümlerde yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar açıklaı ıarak öneriler sunuldu. f j V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis contains flvje chapters This chapters as followsl CHAPTER I The subject of the Making Levels were presented in this chapter.Ând, some exercises were provided CHAPTER H aboud this subject.. i The subject of the planers were presented and some exercises understanding this subject. I were provided for ; CHAPTER ID The subject of the Tuiinery I was presented and all the subjects about Turnery were provided.Also some exercises were provided on a sampla for doing many processes. il CHAPTER IV After some knowledges The subject of the Milling I was presented in this chapter. about exercises. How we can appliciate it. which are necessary were given, some pictures were shown CHAPTER V i 1 i 1 ?! ! i ' - ! : 1... I İn the last chapter.An Experiment was done for appliciating above subjects. Finally the end of the experiment some suggestions were presented about this subjects. ;“ i ' t- !? *. ( J I This suggestions are Interested.How can appliciated this subjects^ «C-.4”vi