Investigation of rough surface scattering of electromagnetic waves using finite element method
Elektromanyetik dalgaların bozuk yüzeylerden saçılımının sonlu eleman yöntemi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 341101
  2. Yazar: ÖZÜM EMRE AŞIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezde bozuk yüzeylerden saçılım problemi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Anlatımda öncelikle bozuk yüzey modellenmesi ve örgü modellenmesi incelenecektir. Daha sonra, sonlu elemanlar yönteminin temel içerikleri olan eleman katsayı matrisleri ve eleman birleştirilmesi gibi konular detaylıca anlatılacaktır. Dalga denkleminin fonksiyonel formu bozuk yüzeyi içeren örgü geometrisi ile birlikte sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak katsayı matrisine çevrilecektir. Bunu takiben, bozuk yüzeye gelen dalga ile birlikte bozuk yüzey üzerindeki sınır değer problemi tanımlanacak ve bozuk yüzeyden saçılım problemi sonlu elemanlar tekniği ile elde edilen lineer denklem sisteminin çözümü ile analiz edilecektir. Dalga çözünürlüğü, analiz için gereken örgü boyutu, ve analiz için gereken işlem zamanı gibi problemlerde analizde yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the problem of electromagnetic wave scattering from rough surfaces using finite element method. Concepts like mesh generation and random rough surface generation will be discussed firstly. Then the fundamental concepts of the finite element method which are the functional form of a given partial differential equation, implementation of the element coefficient matrices, and the assemblage of elements will be discussed in detail. The rough surface and the overall mesh geometry will be implemented with the functional form of the wave equation, in the form of a global coefficient matrix using finite element method. Along with an incident wave, boundary conditions on the rough surface will be imposed and the scattering from different rough surfaces will be analyzed by solving the resulting linear system of equations that is yielded by the finite element method. The issues of wave resolution, required mesh size, and the required computation time will also be discussed as part of the analysis.