Development and characterization of high energy cathode materials for lithium-ion batteries
Lityum iyon piller için yüksek kapasiteli ve enerjili katot malzemelerinin geliştirilmesi, üretilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 341100
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin amacı pillerde kullanılan katot malzemelerinden LiCoO2 malzemesi temeline dayanan ve genel formülü LiCo1-xMxO2 veya LiCo1-y-xMxNyO2 olan yüksek enerjili katot malzemesi üretmektir. Bunu sağlamak için, literatürde daha az çalışılmış olan Mo, Cr ve W gibi alaşım elementleri ile daha sıklıkla kullanılan Mn elementi kullanılmıştır. Tez çalışmaları boyunca, çözelti hazırlama, dondurarak kurutma ve kalsinasyon gibi işlemlerin eniyilemesi çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre dondurarak kurutma işleminin 24 saat uygulanması, etkili bir kuruma için yeterlidir. 700°C?nin altında veya 800°C?nin üstünde uygulanan kalsinasyon işlemi sonucunda tek faz tabakalı LiCoO2 elde edilememiştir. Ayrıca pH?ın 10.75 değerine yakın bir yerde tutulması ve Li:Co oranının tek faz tabakalı LiCoO2 elde edilmesi için önemli olduğu tespit edilmiştir. Yapısal analiz için XRD, SEM ve SEM-EDX kullanılmıştır. Kimyasal analiz için ICP ve XPS kullanılmıştır. Elektrokimyasal karakterizasyon için şarj-deşarj testleri, CV ve EIS yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, mol yüzdesi olarak %1 W ve %1 Mn içeren numunenin en iyi elektrokimyasal davranış gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu numunenin elektrokimyasal özellikler açısından üstünlüğünün yüzey kimyasının farklı olmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to produce high energy cathode materials based on LiCoO2 materials with the general formula LiCo1-xMxO2 and LiCo1-y-xMxNyO2. In order to achieve this formula, less exploited doping elements such as Mo, Cr and W will be used as well as Mn. During the study, the parameters of the processes which are solution preparation, freeze drying and calcination are optimized. According to the results, 24 hours of freeze drying is enough for drying the samples. Calcination at lower (< 700°C) temperatures as well as higher temperatures (> 800°C) do not yield single phase LiCoO2. It is also determined that, holding pH around 10.75 and Li:Co ratio are very important for having single phase LiCoO2. XRD, SEM and SEM-EDX are used for structural analyses. ICP and XPS are used for chemical analysis. For electrochemical characterization, galvanostatic charge-discharge tests, CV and EIS are applied. The results have shown that the sample containing 1 mole% W and 1 mole% Mn has the best electrochemical performance among the other samples. The reason for the electrochemical superiority of this sample is due to the different surface chemistry.