Sinter-hardening studies of Distaloy DH powders with varying carbon contents
Çeşitli karbon içeriğine sahip Distaloy DH tozlarının sinterleme ile sertleştirme çalışmaları
- Tez No: 341102
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, DOÇ. DR. NURİ DURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, sinterleme ile sertleştirmenin 0.4%, 0.6% ve 0.8% grafit içeren Distaloy DH (Fe-2Cu-1.5Mo) tozlarının mekanik özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Toz numuneleri 600 MPa basınç altında preslenmiş ve 1120°C?de endüstriyel bir fırında endotermik gaz ortamında 20 dakika sinterlenmişlerdir. Numuneler sinterleme işleminden sonra üç farklı soğutma hızı ile (0.5°C/sn,1.5°C/sn, and 3°C/sn) soğutulmuşlardır. Numunelerin iç yapı karakterizasyonları optik ve taramalı elektron mikroskopları ile yapılmıştır. Seçmeli dağlama yöntemi numunelerdeki pörlit miktarı kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışma, sinterlenen ve 0.5°C/sn ile soğutulan numunelerin karbon miktarlarındaki artışın, perlit miktarını azaltıcı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Soğutma hızının 3°C/sn?e yükselmesi, 0.4% grafit içeren numunelerde az miktarda perlitik içyapıya neden olurken, 0.6% ve 0.8% grafit içeren numunelerde beynitik ve martensitik içyapılar görülmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of sinter-hardening on the mechanical properties of Distaloy DH (Fe-2Cu-1.5Mo) powder with 0.4%, 0.6%, and 0,8% graphite additions, was investigated. Powder samples were pressed under 600 MPa, and sintered at 1120°C under endogas from methane for 20 minutes in an industrial sintering furnace. After sintering the samples were cooled with three different cooling rates (0.5°C/sec,1.5°C/sec, and 3°C/sec). Microstructural characterization of samples were done with optical and electron microscopy. Selective etching was utilized in determining the amount of pearlite in samples. The study showed that after sintering, a cooling rate of 0.5°C/s led to decreasing amounts of pearlite in all the Distaloy DH samples with increasing amount of carbon. With increase in the cooling rates to 3°C/s, Distaloy DH-0.4%C sample containis small amount of pearlite, whereas the alloys Distaloy DH?0.6%C and Distaloy DH-0.8%C led to bainitic and martensitic microstructures.