Planning for sustainable communities in suburban residential neighbourhoods: The case of Ümitköy, Ankara
Kent çeperindeki konut mahallelerinde sürdürülebilir toplulukların planlaması: Ankara Ümitköy örneği
  1. Tez No: 341105
  2. Yazar: MELDA AÇMAZ ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu araştırma, kent çeperindeki konut mahallelerinde yaşanabilir ve `sürdürülebilir topluluk kavramına odaklanmaktadır. Kent planlama ve kentsel çalışma alanındaki birçok disiplinin alanına giren topluluk kavramı ve toplulukların sürdürülebilirliği, sağlıklı ve yaşanabilir kentlerin ve kentsel alanların geliştirilmesi açısından vazgeçilmez önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye özelinde kent planlama yazınında önemle üzerinde durulması gereken sürdürülebilir topluluk kavramı ve bu kavramın kentsel çevrede uygulanabilirliğini tartışmak ve değerlendirmek için kavramsal bir çerçeve oluşturmaya çalışmaktadır. Sürdürülebilirlik yaklaşımının kentlerin gelişim süreçlerinde eksik veya çok sınırlı anlaşılması ve uygulanması, kentsel alanlarda bulunan topluluklar üzerinde önemli sorunlar doğurmaktadır. Büyüyen sorunlar ve bu sorunlara karşı üretilen parçacıl çözümler, aslında, kent planlama ve kentleşme süreçlerinin karmaşıklığını da işaret etmektedir. Özellikle 1980'lerden itibaren, Türkiyedeki büyük kentlerde çok hızlı büyüme ve banliyöleşme deneyimleri yaşanmaktadır. Bu çalışmanın da odaklandığı banliyöleşme kavramı, metropolitan kentlerde, özellikle kent merkezlerinde ve yakın çevresindeki konut alanlarındaki yaşam kalitesinin yetersizliği, yeterli konut sunumunun sağlanamaması ve yeni yaşam biçimlerine olan talebe bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Bu yönelimi hızlandıran liberal politikalar, kentleşme pratiklerinin yeniden tariflenmesine ve bugünkü sorun alanlarının oluşmasına neden olmuştur. Bu araştırmanın odaklandığı temel kavram olan sürdürülebilir topluluk kavramı, özellikle 2000'li yıllardan sonra uluslararası planlama ve şehircilik gündemine girmiştir. Gelişmiş ülkelerin kent planlama uygulamalarında sürdürülebilir topluluk gelişimi temel hedef olarak belirlenmiş; ve kent politikaları, farklı ölçeklerde, bu amaca yönelik biçimlendirilmiştir. Sürdürülebilir topluluk kavramı yaşanabilir sosyal, mekansal, çevresel, ekonomik ve yönetsel bileşenleriyle birlikte değerlendirilen bütüncül bir kavramdır. Yaşam kalitesinin azalması, sağlıksız ve güvensiz çevrelerin artırılması, sosyal iletişimin zayıflaması, mekana ve topluluğa aidiyetin azalması gibi kentsel sorunlar alt veya mikro ölçekte sürdürülebilir toplulukların ve mahallelerin geliştirilmesiyle çözüm üretilebilecek problem alanlarını tarifler. Uluslararası deneyim ve yaklaşımların ışığında değerlendirildiğinde de, Türk kentlerinde yaşanan kentsel büyüme ve banliyöleşme bir çok sorunlu politika ve yaklaşıma işaret etmektedir. Bununla birlikte ülkenin kendi iç politikaları, dinamikleri ve özellikleriyle birlikte değerlendirildiğinde sorun alanının karmaşıklığı daha da anlaşılabilir olmaktadır. Bu araştırmanın sürdürülebilir toplulukların kentdışı alanlardaki yerleşim bölgelerinde değerlendirilmesine ve incelenmesine odaklanmıştır. Araştırmanın temel amacı, kentdışı yerleşim alanları için sürdürülebilir topluluk bileşenleri ve göstergelerini yazın taraması aracılığyla tanımlamak; ve sürdürülebilir topluluk bileşenleri ve göstergelerine bağlı olarak, Ankarada Ümitköy banliyö yerleşiminde belirlenen örnek çalışma alanlarını incelemektir. Bu araştırma, farklı mekansal yapı ve tasarım özelliklerine sahip örnek alanları inceleyerek, sürdürülebilir topluluk geliştirme kavramının mekanın tasarımından nasıl etkilendiğini anlamaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, bu araştırma, mekan tasarımı ile sürdürülebilir topluluk geliştirme kavramlarının etkileşim içinde olduğunu göstermeye çalışmaktadır. Ayrıca, kentdışı konut alanları özelinde elde edilen bulgular, belirlenen sürdürülebilir topluluk bileşenlerine göre tartışılmıştır. Ümitköyde yürütülen görgül alan araştırmasına dayalı olarak bu araştırma, banliyölerde mahalle ve konut kümesi ölçeğinde planlama ve tasarım uygulamalarında sürdürülebilir topluluk geliştirme yaklaşıma ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This research mainly focuses on the notions of liveable and sustainable community within suburban residential neighbourhoods. The concepts of `community and `sustainability of communities, which have been studied within the context of urban planning, as well as many other disciplines within the framework of urban studies are of inevitable importance in terms of developing healthy and liveable cities and urban spaces. This study, therefore, intends to provide us with a theoretical framework to discuss and evaluate the sustainable community concept in urban environment, specifically in Turkey. It also evaluates the capacity of this theoretical framework to be used as an assessment instrument for communities. The highly limited understanding of sustainability in the urbanization process causes considerable problems among the communities in urban areas. The growing problems and piecemeal solutions to them indicate the complexity of urban planning and urbanization processes. Particularly since the 1980s, some Turkish cities have been experiencing rapid urbanization and suburbanization. The suburbanization concept, which is another focus of this research, has been developed as an alternative solution to the complex problems of city centres and residential neighbourhoods within the immediate vicinity of city centres, such as inadequate quality of life, insufficient housing supply, and the desire for new life styles. Liberal policies which reinforce this tendency have led to the re-definition of urban practices and todays urbanization problems. The sustainable community concept, which constitutes the major focus of this study, has emerged around the 2000s in the international planning and urbanization studies. Developed countries have determined, as their major objective, the enhancement of sustainable community, and they have identified their urban planning policies according to this view-point. Sustainable communities are liveable social, spatial, environmental, economic, and administrative elements. Urban problems such as impairment in the quality of life, unhealthy and unsafe environment, weaknesses of social network, loss of sense of place and community are provided with solutions through sustainable community building/development in micro-scale. Usually defective policies and inappropriate approaches have been observed in Turkish urban growth and suburbanization practices, as well as practices under the illumination of international experiences. Therefore, the key motivation of this research is to remedy this deficiency and to provide an exemplary study for local planning application related to sustainable communities in micro-scale. This study focuses on the assessment and analysis of sustainable communities in suburban residential neighbourhoods. The research aims to identify the sustainable community components, or indicators, of suburban residential areas. The research examined the case study areas according to these sustainable community indicators, which have been identified through the literature review. The case study areas were selected in Ümitköy, a suburban residential neighbourhood of Ankara, and the community, neighbourhood and sustainability concepts were examined here. The research has selected case study areas with different spatial and design characteristics to understand how sustainable community development concept is influenced by spatial design. Thus, the research seeks to understand the reciprocal relationship (or interaction) between spatial design and sustainable community development. Additionally, the research findings obtained particularly from the suburban residential areas are discussed in relation with specific and pre-determined sustainable community components. The findings of the case studies in Ümitköy indicate the need for an approach towards sustainable community development within the planning and design processes from the neighbourhood scale to the scale of housing cluster in suburban areas.