CNC torna tezgahlarında diş çekme teknikleri ve PC bilgisayara uyarlanması
  1. Tez No: 34113
  2. Yazar: İSMET ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET : Makina elemanlarının önemli kısımlarından biride bağlama elemanı olan vidalardır. Viadalar günümüzde standartlaetirllarak, profil ve vida açıları gibi değerleri belirli formlara bağlanmıştır, özellikle CNC takım tezgahlarında pafta ve kılavuz çekme dışında vidaların talaş kaldırılarak açılmasında bası sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bunlar vida ölçüleri toleransları, malzeme cinsine göre kesme hızı, yüzey kalitesi ve programlama olarak sıralanabil ir- Gelişen teknoloji ile birlikte, ülkemizde büyük işletmelerden sonra orta ve küçük ölçekteki sanayii kuruluşlarında da kullanımı yaygınlaşan CNC tezgahlar konusunda yeterli kalifiye eleman bulunamamaktadır. Adı geçen tezgahlarda vida çekme işlemi ise; eğitim açısından bir boşluk olarak görülmektedir. Yaptığımız bu çalışmada; TSE standartlarına uygun vida profillerine göre talaş kaldırarak diş açma, takım yörüngesi oluşturma, işlemleri baeamakl andırma, hız, ilerleme, talaş kesiti ve yüzey kalitesi ilişkileri incelenmişi eğitim tipi CNC tezgahları ve yaygın olarak kullanılan SINUMERIK ve FANUC kontrol üniteli sanayi tipi CNC tezgahlarına göre programların hazırlanması ile iç dış ve konik yüzeylere vida çekme işleminin parametrik olarak programları ele alınmıştır. Ayrıca bu çalışmada çift taraflı kesme ile tek taraflı kesme yöntemi kullanılarak diş açma konusu incelenerek faydalı ve mahsurlu yönleri ortaya konmuş, neticede tek taraflı kesme ile vida açma yönteminin daha avantajlı olduğu belirtilmiştir. Tek taraflı kesme yöntemi ile vida açma parametrik programı hasırlanarak bu alanda çalışan kullanıcılara tavsiye edilmiştir Son olarak piyasada kullanılan CAM programlarından birindeki vida çekme işlemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY Threads are one of the conctions elemente of machine parts. Threads are gained many kind of forms like thread angles, profiles, etc. by standardising these threads. Especially, we have encountered some problems during process in CNC machines, Which are tolerances, cutting speed, surface quality and programmable. CNC machines have begun to be seen, even in small industrial companies beside developing ones. But it hasn' t been able to be faun d enough qualified workers in these companies abaut how to use CNC machines. In these machines what we mentione about, it can be hard to make even some easy processes. In this studying done; some subjects are examined carefully in according to TSE standarts- Which are about thread by shaving metals, according tool path, arranging all processes, speed, leading, cross section of metal shaving and surface quality etc. Paramethric programmes were prepared for internel and external, taper threading in CNC, SI NÜMERİK and FANUC control machines. Moreover, in this studying Both cutting on one side and cutting on two side are investigated- Threads are done by means of these cutting methods. Negatives and positives sides of thiese methods are seen clearly. Finally, threading method by cutting on one side is proved better than the other one- User studying in this area are adviced by preparing parametric programmes abaut threading method by cutting on one side. Furthermore threading in one of the CAM progromm.ee used in market is investigated in this studying-