Bilgisayar destekli stok kontrolü ve işletmede uygulanması
  1. Tez No: 34112
  2. Yazar: AHMET GEÇGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çalışmada, işletmedeki stokların miktar itibarı ile kontrolü incelenmiştir. Stokların miktar yönünden kontrolünde amaç, stokların sağladıkları tasarruflarla sebep oldukları maliyetler arasında ekonomik bir denge kurmak ve böylece işletme için minimum maliyetli stok seviyelerini belirlemektir. Stok kontrolü, işletmelerin büyümesi ve çoğalması, üretim tekniği ve prodüktivitedeki gelişmeler ve işletme konusundaki ilerlemeler nedeniyle gittikçe önem kaşanmaktadır. Stok kontrolünün amacı, işletmelerdeki stok problemlerini çözmektir. Çalışmada, stok problemleri genel kabul görmüş sınıflama şekillerine uygun olarak, statik ve dinamik problemler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. îşletmeye minimum maliyete mal olacak stok seviyelerinin belirlenmesi için kantitatif yaklaşımda bulunulmuştur. Çeşitli değerler altında optimum stok miktarı, belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulamalarda en çok kullanılan stok kontrol modellerinin incelendiği çalışmada, örnek işletmeye en uygun olduğu düşünülen Ekonomik Sipariş Miktara. (Economic Order Quantity) modelinin bilgisayar destekli uygulaması yapılmıştır.. Çalışmanın birinci bölümünde stok kontrolüne genel bir giriş yapılmış,- ikinci bölümde stok çeşitleri ve stok yönetim problemleri incelenmiş, üçüncü bölümde stok kontrol yöntemleri incelenmiş ve dördüncü bölümde stok kontrol modelleri incelenmiştir. Beşinci bölümde çeşitli stok kontrol modelleri ile çözülebilen örnek problemlere yer verilmiştir,.altıncı bölümde Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Döner Sermaye ve Makina Atölyesi'ndeki sipariş edilen malzemeler bilgisayar programı yardımıyla incelenmiştir. Çalışmamızın yedinci ve son bölümünde, altıncı, bölümde bilgisayarla yapılan uygulamalar değerlendirilmiş ve incelenen birimlerle ilgili önerilerde bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the quantity control models of inventories in firms are controlled- The goal of controlling the quantity of inventories in a firm is to have a balance between the save the inventories provide and the cost the inventories have, and to determine the inventory level with the minimum cost. Inventory control has gained more and more importance because of the developments and enlargements of the companies, production techniques, the developments of the productivity and the developing new menagement systems of the firms. The goal of the inventory control is to solve the problems of inventories In the firms. In this study, inventory problems due to generally accepted classification systems have been classified as static and dynamic problems- In order to define the inventory level with a minimum cost for the firm, quantitative approach has been used, and optimum stock level with various values has been found- Our study, in which the common control inventory models have been analysed, has olso applied The Economic Order Quantity Model to be the best for the sample firm with the computer program-