Kağıt-mürekkep arayüzeyinin baskı kalitesine etkisini belirleyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 34114
  2. Yazar: MEHMET OKTAV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmada kağıt-mürekkep ara yüzeyinin baskı kalitesine etkisini belirleyen faktörler incelenmiştir. Kağıt-mürekkep etkileşiminde yağ bazlı mürekkeplerle gözenekli kağıtlara yapılan baskılarda, kağıt-mürekkep ara yüzeyinde baskı kalitesini etkileyen incelenmeye değer baskı problemleri tesbit edilmiştir. Çalışmada önce gözenekli kağıtlar ve bunlarla baskı mukayesesinin yapılabileceği emici olmayan kağıtlar seçilerek üretimlerinde kullanılan hammaddelerin fiziksel ve kimyasal yapılan ve üretim şekilleri anlatılmıştır. Gözenekli kağıtlara SEKA'nın ürettiği gazete kağıdı ve III. hamur kağıtlar örnek alınmıştır. incelemenin ikinci ana malzemesini oluşturan mürekkeplere ise en iyi örnek yağ bazlı emilerek kuruyan mürekkep olan WEB mürekkebidir. Bu nedenle de gereken malzemeler temin edilerek örnek WEB mürekkebi yapılmış ve kullanılan hammaddelere ait bütün teknik özellikler verilmiştir. Gözenekli ortamlardan sıvı akış modelleri araştırılarak mürekkebin kağıda nüfuzuna uygun olabilecek birkaç model temel alınmıştır. Baskı safhasında kullanılan bütün kağıtların basılabilirlik özelliklerini etkileyen testlerin hepsi yapılmıştır. Örnek seçilen kağıtlara, DİN 16524-26 standartlı mürekkeple trikromik ve örnek siyah WEB mürekkebiyle kurutmalı ve kurutmasız olarak fiziki ortam koşulları, baskı hızı sabit tutularak CPC (Computer Print Control) baskı makinasıyla basılmıştır. Baskı örneklerinin baskı yüzeyi ve kesitlerinin optik ve elektron mikroskobunda fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda örnek alınan kağıtlara en uygun baskı koşullan ortaya konulmuştur. -n-
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the factors affecting the paper-ink interface quality. We also determine certain important properties regarding to paper-ink relationship created in the interface during the printing of porous paper with oil-based ink. First, we study the porous paper printing in comparison to non absorbant paper. In addition, we explained the physical and chemical properties of these papers as well as their productions types. As an example for porous papers we chose papers used in newspaper in Turkey and III. quality papers produced by SEKA The best example as a second main material used in this study was oil-based, drying by absorbing WEB ink. For this reason, the required material, WEB ink, was prepared and all technical properties of raw materials used for the ink produduction were also provided. We searched the possible basic models in the literature and according to us, we picked the most suitable one which gives the best diffusion property for ink. All tests which affect the printability properties were also carried out for all papers used for printing. Those papers chosen for examples, were printed with computer print control machine using ink DIN 16524-26 standard and prepared black WEB ink under drying and non-drying setting, keeping the physical conditions constant. We obtained the pictures of surface and cross section areas of printed samples by optical and electron microscopy. We propesed the best printing conditions for selected papers with this investigation. -m-