Ergonomic evaluation of school busses
Okul servis araçlarının ergonomik değerlendirmesi
- Tez No: 341130
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, okul servislerinde algılanan konfor ve rahatsızlık, öğrenciler temel alınarak incelenmiştir. Çalışma Ankara'daki bir özel okulda gerçekleştirilmiş olup, 149 öğrenci ve 38 servis şoförü katılmıştır. Araçların konfor özelliklerinin ve tasarımların ergonomik açıdan incelenmesi amacıyla, öğrencilere ve şoförlere iki ayrı anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen bilgilerin analizinde SPSS bilgisayar programı kullanılarak veriler: güvenlik, sürücünün dikkatini dağıtan etmenler, algılanan konfor ve rahatsızlıklar yönünden incelenmiştir. Servislerin koltuk rahatlığının genel servis aracı konfor değerlendirmesi bakımından en önemli etken olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada; servislerin, boyun, omuzlar, sırt, kalça ve bacak gibi belirli bölgelerde yol açtığı rahatsızlık açısından kayda değer bir kanıt bulunamamasına karşın; derinlemesine yapılan analizler koltuk alt minder sertliği, kolçak yüksekliği gibi koltuk özelliklerinin servisin konforuyla yadsınmaz bir ilişkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, perceived comfort and discomfort regarding school busses is assessed with the main focus on students. A total of 149 students and 38 drivers from a private school in Ankara was chosen participated in the study. Two different surveys were conducted on students and drivers separately, in order to assess perceived comfort and discomfort and suitability of the seat design features. Using SPSS Software to analyze the data, factors contributing to safety, driver distraction, perceived discomfort and perceived comfort were investigated. Bus seat comfort is found to be the most influential factor on the general assessment of bus comfort. Although no evidence of significant discomfort related to specific body parts such as neck, shoulders, back, thigh or legs is found, in-depth analysis revealed that seat features such as seat pan cushion firmness or armrest height are in correlation with seat comfort.