Thermal stress problem for an fgm strip containing periodic cracks
Periyodik çatlak bulunan fonksiyonel olarak derecelenmiş bir şeritin ısıl gerilme problemi
- Tez No: 341148
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada periyodik çatlak bulunan fonksiyonel derecelendirilmiş tabakalarda, düzlemsel lineer esneklik problemi ele alınmıştır. Bu çalışmanın esas amacı, kenar çatlaklarda ısıl gerilme şiddeti faktörünün bulunmasıdır. Analitik bir çözüm bulmak için, Poisson oranı ve ısıl dağılma sabit alınırken Young modülü ve ısıl iletkenlik katsayısının kalınlık boyunca üstel olarak değiştiği varsayılmaktadır. İlk olarak, çatlak olmayan bir tabakada sıcaklık dağılımı ve ısıl gerilmeyi bulmak için tek boyutlu geçici ve kararlı hal ısı iletimi problemleri çözülmüştür (ısı akısı kalınlık boyuncadır). Daha sonra, gerilme şiddeti faktörünü bulmak için çatlak bölgesindeki ısıl gerilme dağılımı çatlak yüzeyi basıncı olarak uygulanmıştır. Esneklik problemi, uygun bir yardımcı değişken tanımlanarak sayısal çözülebilen tekil bir integral denklemine indirgenmiştir. Derecelenme, çatlak uzunluğu ve çatlak periyodu gibi parametrelerin gerilme şiddeti faktörü üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the plane linear elastic problem of a functionally graded layer which contains periodic cracks is considered. The main objective of this study is to determine the thermal stress intensity factors for edge cracks. In order to find an analytic solution, Young?s modulus and thermal conductivity are assumed to be varying exponentially across the thickness, whereas Poisson ratio and thermal diffusivity are taken as constant. First, one dimensional transient and steady state conduction problems are solved (heat flux being across the thickness) to determine the temperature distribution and the thermal stresses in a crack free layer. Then, the thermal stress distributions at the locations of the cracks are applied as crack surface tractions in the elasticity problem to find the stress intensity factors. By defining an appropriate auxiliary variable, elasticity problem is reduced to a singular integral equation, which is solved numerically. The influence of such parameters as the grading, crack length and crack period on the stress intensity factors is investigated.