Design of a compliant mechanism to amplify the stroke of a piezoelectric stack actuator
Bir piezoelektrik stack eyleyicinin çıkış deplasmanını arttırmak için kullanılacak bir esnek mekanizmanın tasarımı
- Tez No: 341149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bir piezostack eyleyicinin çıkış deplasmanını arttırmak içinkullanılabilecek yüksek frekanslı ve yüksek büyütme oranlı bir esnek mekanizmatasarlamaktır. Bu tez çalışmasında öncelikle ilgili alanyazın araştırılmış ve daha sonraalanyazın araştırmasında yer alan esnek mekanizmalar temel alınarak alternatifkavramsal tasarımlar oluşturulmuştur. Bu alternatif tasarımlardan bir tanesi seçildiktensonra bu tasarımın detaylandırılması çalışmalarına başlanılmıştır. Esnek mekanizmanındetay tasarım çalışmasında topoloji optimizasyonu tekniği kullanılmıştır. Mekanizmayıtasarlamak için önce tasarım alanı tanımlanmış ve daha sonra topoloji optimizasyonu içinsonlu elamanlar modelleri hazırlanmıştır. TOSCA'yı ANSYS ile birlikte kullanarak topolojioptimizayonu gerçekleştirildikten sonra, sonuçlar ANSYS'e aktarılarak mekanizmatasarımı son haline getirilmiştir. ANSYS ortamında mekanizma tasarımının son halininperformansı kontrol edildikten sonra, mekanizmanın bir prototipi üretilmiş ve bu prototipüzerinde performans deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to design a compliant mechanism with high frequency andhigh mechanical amplification ratio to be used for amplifying the stroke of a piezostackactuator. In this thesis, first of all, related literature is investigated and then alternativeconceptual designs are established utilizing the mechanisms found in literature survey.Once best conceptual design is selected, detailed design of this mechanism is done. Fordetailed design of the compliant mechanism, topology optimization method is used in thisstudy. To design the mechanism, first a design domain is defined and then a finiteelement model of the design domain is prepared to be used in topology optimization runs.After running the topology optimization model by using TOSCA with ANSYS, results areimported to ANSYS, where final performance of the mechanism design is checked. Afterfinalizing design of the mechanism, it is produced and its performance is tested throughexperiments.