Paralel hiyerarşik dizayn metodolojisi kullanarak şirket binalarının network ve alt yapı projelerinin dizaynı
Design for infrastructure and networking system of new company buildings using a new network methodology: Parallel hierarchic approach
  1. Tez No: 341174
  2. Yazar: MEHMET TURUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEKİÇ, YRD. DOÇ. DR. Y. BATU SALMAN, YRD. DOÇ. DR. ORHAN GÖKÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile network tasarımları hem teknoloji hızına yetişebilme yönünden, hem de ürün çeşidi yönünden karmaşık bir hal almıştır. O kadar çok alanda dikeylemesine uzmanlaşmanın daha zor olacağı varsayılırsa, bir rehber doğrultusunda network dizaynlarını yapabilme, tüm sistemlerin birbirleri ile entegre ve stabil çalışmalarını sağlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma var olan dizayn metodolojilerini tamamen yok saymadan, onlardan yararlanarak ve onları geliştirerek ortaya çıkan bir yaklaşım doğrultusunda (paralel hiyerarşik yaklaşım), network tasarımı yapabilmeyi konu edinmiş; gerçek anlamda pratik uygulama ile desteklenmiş ve işlevselliği yüksek bir ürün ortaya koymuştur. Paralel hiyerarşik yaklaşım yeni yapılan modern şirket binalarının tasarımlarında teknik kadro ve yönetim ekibi ile tartışarak, gerekli görüldüğü yerlerde üreticilerden de destek alarak geliştirilmiş olup, yeni yapılacak network projeleri için de yararlanılabilecek bir kaynak olabilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, network design has been quite complicated in terms of both product varieties and of difficulty in being able to chase the speed of technology due to fast development and progress in technology. When agreed that it would be harder and harder to reach at mastery in various and many different sub-fields of network design; there would of course be some need for being able to design networking systems with the help of a guide, as well as need for a confirmation to prove that all the systems are integrated and are stable enough as they function. This study has focused on achieving a new way of networking design, entitled PARALLEL HIERARCHY APPROACH by the researcher, without ignoring current networking design methodologies yet by getting help from them as well as adding to their design methodology. On the other hand, the study has been supported with practical application and has presented a functionally-high product. PARALLEL HIERARCHY APPROACH has been developed through several negotiations and discussions among technical and administrative staff when decided as necessaryby the researcher, as well as through support by the network-design-tools producers; as they work cooperatively to design new network systems for newly constructed modern company buildings. The approach has also aimed at managing to be a new resource for new network projects to be done.